Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Klienci Lidla mogą odzyskać część pieniędzy w recyklomatach

W wybranych sklepach sieci handlowej Lidl pojawiły się automaty na plastikowe butelki. Ich celem jest przygotowanie klientów na wejście systemu kaucyjnego

Obowiązek odbierania od klientów pustych opakowań obejmie sklepy o powierzchni przekraczającej 200 metrów kwadratowych. Takie przepisy wejdą w życie z początkiem 2025 roku. To wymóg wymóg unijnej dyrektywy, której celem jest zwiększenie selekcji odpadów z tworzyw sztucznych, metalu i szkła. O rewolucji czekającej super- i hipermarkety pisaliśmy już wcześniej w tekście System kaucyjny w Polsce od 2025 roku.

Przepisy dyrektywy nie będą dotyczyć sklepów mniejszych, o powierzchni do 200 metrów kwadratowych. Jednak i one będą mogły dobrowolnie dołączyć do systemu kaucyjnego.

Przeczytaj także: Parlament Europejski za rozwiązaniem problemu foliówek

Lidl postanowić przetestować recyklomaty wcześniej. W wybranych lokalizacjach takie automaty, gdzie klienci mogą zwrócić butelki, pojawiły się już w grudniu ubiegłego roku. Nowe urządzenia cieszą się sporą popularnością, bo klienci za zwrot plastikowej butelki otrzymują kupon rabatowy na pięć groszy.

Skąd to wiemy? Przedstawicielka sieci w rozmowie z Portalem Spożywczym ujawniła, że do tej pory recyklomaty przyjęły ponad dwa miliony butelek, za które wydano vouchery o łącznej wartości sięgającej 100 tys. złotych.

Test prowadzony jest na razie w 21 sklepach Lidla. Większość z nich znajduje się w Poznaniu i okolicach. Aktualną listę punktów z recyklomatami oraz zasady przyjmowania plastikowych butelek można znaleźć na stronie sieci.

Przeczytaj także: Koncerny tłumaczą się z zarzutów w sprawie butelek z recyklingu

Przedstawiciele Lidla nie ukrywają, że wcześniejsze wdrożenie systemu kaucyjnego w kilku testowych lokalizacjach pozwoli sieci przygotować się na wejście w życie nowych przepisów. Wśród największych wyzwań wskazują obsługę techniczną i logistyczną automatów. Chcą także poznać potrzeby związane z czasem i zakresem przystosowania sklepów do umieszczenia w nich recyklomatów.

Foto: Freepik

KATEGORIA
LESS WASTE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies