Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Szykują się rekordowe inwestycje na europejskim rynku morskiej energetyki wiatrowej

Ubiegły rok europejska branża morskiej energetyki wiatrowej może uznać za udany. Uruchomiono rekordową ilość mocy offshore wind. Zapowiedziano też budowę kolejnych 9 GW na morzu, wartych 30 mld euro

Europejski sektor morskiej energetyki wiatrowej zainstalował w 2023 roku 4,2 GW nowych mocy. To dotychczas najlepszy roczny wynik branży, przebijający ten z 2022 roku aż o 40 proc. Patrząc po zapowiedziach, w kolejnych latach również ubiegłoroczny rekord może zostać pobity. Inwestorzy offshore wind zapowiedzieli budowę na morzu kolejnych 9 GW mocy wiatrowych, na których sfinansowanie potrzeba będzie około 30 mld euro.

Przeczytaj także: Najważniejsze wydarzenia na rynku OZE w 2023 roku. Co czeka nas w najbliższych miesiącach?

Rekordowe wyniki odnotowano rok po drastycznych spadkach na tym rynku. W 2022 roku inwestycje w morską energetykę wiatrową spadły do najniższego w historii poziomu – 0,4 mld euro.

Ubiegłoroczna zmiana trendów

Co jest powodem tak radykalnego odwrócenia tendencji? Branżowa organizacja WindEurope, która przygotowała podsumowanie ubiegłorocznych inwestycji w offshore wind, wskazuje na kilka powodów wzrostu zaufania wśród europejskich graczy z branży. Jednym z nich jest opublikowanie przez Brukselę Pakietu energetyki wiatrowej i przyjęcie przez 26 rządów krajów unijnych zobowiązania do przyspieszenia działań zgodnie z wytycznymi zawartymi w Europejskiej karcie energetyki wiatrowej.

Przeczytaj także: Bałtyk podzielony i co dalej? PGE i Orlen szacują, ile mocy da się wycisnąć z kolejnych projektów wiatrowych

Optymizm powrócił na rynek także po wprowadzonej w Wielkiej Brytanii korekcie cen aukcyjnych. Przypomnijmy, że w na Wyspach doszło do korekty cen w górę aż o 66 proc. po tym, jak w ubiegłorocznej rundzie we wrześniu na udział w aukcji offshore wind nie zdecydował się żaden deweloper. Więcej na ten temat przeczytasz w tekście Najważniejsze wydarzenia na rynku OZE w 2023 roku i prognozy na 2024

Dobre perspektywy na 2024

Bieżący rok zapowiada się dobrze nie tylko ze względu na spodziewane rekordowe inwestycje na rynku brytyjskim. Jeśli w tym roku odbędą się wszystkie zapowiedziane aukcje, to w 2024 roku wsparcie może otrzymać przynajmniej 40 GW mocy. Dla porównania, w ubiegłorocznych aukcjach Europa wsparła 13,5 GW nowej mocy morskiej energetyki wiatrowej, ale aż 70 proc. z nich uwzględniało oferty, w których deweloper musiał dopłacić za prawo do budowy morskiej farmy wiatrowej. WindEurope postuluje konieczność zmiany w tym zakresie, bo tzw. negative bidding wiąże się z dużym ryzykiem inwestycyjnym i wzrostem kosztów finansowania projektów.

Przyspieszenie w Polsce, także w local content

Europejskie stowarzyszenie energetyki wiatrowej zwraca też uwagę na przyspieszenie na polskim rynku, wymieniając pierwszą na rynku finalną decyzję inwestycyjną dla Baltic Power – farmy Orlenu i Northland Power. Zwraca też uwagę na zwiększenie ambicji polskiego rządu, który w 2040 roku chciałby mieć 18 GW, a nie – jak wcześniej wskazywano – 11 GW nowy mocy w morskich wiatrakach.

Przeczytaj także: Finał sagi z ST3 Offshore, Vestas z ostateczną umową. Fabryka w Szczecinie sprzedana

– Ambitne cele ekspansji, pewność prawna i jasna widoczność przyszłych projektów są kluczem do przyciągnięcia inwestycji w łańcuchu dostaw – wskazuje WindEurope.

Ambicje Polski przynoszą efekty. Vestas ogłosił plany budowy nowej fabryki łopat w Szczecinie dla swojej flagowej morskiej turbiny wiatrowej V236-15.0 MW. Z kolei Windar Renovables podpisał umowę koncesyjną z zarządem Morskiego Portu Szczecin dla planowanej fabryki wież offshore w Polsce, a Baltic Towers buduje kolejną nową fabrykę wież w Gdańsku.

Foto: Freepik

KATEGORIA
OZE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies