Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Ørsted wycofuje się z morskich farm wiatrowych nie tylko w USA. Porzuca też projekt w Norwegii

To kolejna w ostatnim czasie decyzja duńskiego koncernu, by wycofać się z rozwoju morskich farm wiatrowych. Spowodowane jest to problemami finansowymi spółki

Niewiele ponad tydzień po tym, jak Ørsted ogłosił, że porzuca zamiary rozwijania morskich farm wiatrowych w USA, podobna decyzja zapadła w sprawie projektu w Norwegii. Jak donoszą agencje Bloomberg i Reuters, duński koncern energetyczny wycofał się z konsorcjum, które miało wybudować morską farmę wiatrową (offshore wind) u wybrzeży Norwegii.

Przeczytaj też: Słodko-gorzkie podsumowanie ośmiu lat rozwoju OZE w Polsce

Norweski Bonheur ASA, którego spółka zależna Fred była w konsorcjum z Ørsted, zamieścił skrótową informację na temat podjętej przez partnerów decyzji. „Zostaliśmy poinformowani, że ze względu na priorytetyzację inwestycji w portfelu Ørsted wycofa się z udziału w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Norwegii” – czytam w oświadczeniu.

Nieco więcej światła na sprawę rzuca Reuters, który przywołuje informacje otrzymane od Ørsted. Spółka prowadzi przegląd planów rozwojowych i chce do nich „dostosować swoje działania”. Ma to dotyczyć szczególnie ekspansji na nowe rynki.

Choć oficjalne informacje są stonowane, to kolejna taka decyzja Ørsted nie świadczy dobrze o kondycji spółki, jak i całej branży wiatrowej. Duński koncern zakończył III kwartał br. ze stratą. Wycofanie się z projektów w USA tłumaczył natomiast wysokimi kosztami finansowania i problemami z utrzymaniem terminów oraz zabezpieczeniem dostaw dla morskich farm wiatrowych.

Przeczytaj też: Duża transakcja na polskim rynku OZE

Podobne argumenty powtarzają wszyscy przedstawiciele sektora, co do którego spore oczekiwania mają państwa Unii Europejskiej. Energetyka wiatrowa – zarówno na lądzie, jak i morzu – ma wspomóc transformację we wspólnocie. Komisja Europejska zapowiedziała niedawno, że ma gotowy plan pomocowy dla branży. Więcej na ten temat przeczytasz w tekście Komisja Europejska rzuca koło ratunkowe przemysłowi i energetyce wiatrowej. Długo wyczekiwany ruch.

Fot. mat. prasowe Ørsted

KATEGORIA
OZE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies