Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Bateryjny boom w Niemczech. Niebywały rozwój magazynów energii, zwłaszcza przy domach

Zachodni sąsiad Polski jeszcze na początku 2019 roku dysponował około 1 GWh pojemności w magazynach bateryjnych. Do października 2023 r. wielkość ta wzrosła dziesięciokrotnie

Według danych zebranych przez trzech pracowników politechniki RWTH Aachen niemiecka energetyka właśnie osiągnęła kolejny, wart odnotowania przełom. W aktualizowanym przez siebie zestawieniu (dostępnym pod tym adresem, powstało też w j. angielskim) właśnie opublikowali informację, że w kraju działają bateryjne magazyny energii o pojemności 10 GWh.

Przeczytaj też: NFOŚiGW razem z PGE stawiają na Młoty

Zaskakuje nie tylko wzrost (w marcu 2019 r. pojemność ta przekraczała 1 GWh), ale i to, kto właściwie odpowiada za ten boom. Z danych wynika bowiem, że wielkoskalowe bateryjne magazyny energii odpowiadają zaledwie za 1,3 GWh pojemności, a te przemysłowe – za niewiele ponad 390 MWh. Reszta natomiast znajduje się w domach i blokach w całych Niemczech. Mniejsze magazyny bateryjne, o pojemności do 30 kWh zliczone razem, są w stanie pomieścić aż 8,3 GWh.

Jak pisze w portalu LinkedIn Jan Figgener, jeden z twórców portalu o magazynach energii w Niemczech, niedługo przybędzie też wiele nowych wielkoskalowych systemów bateryjnych.

Przeczytaj też: Pół roku naboru do „Grantu OZE”. 2,4 tys. wniosków

Co ciekawe, z wyliczeń pracowników RWTH Aachen wynika, że lada moment bateryjne systemy pod względem pojemności przegonią w Niemczech elektrownie szczytowo-pompowe. Wodne magazyny energii mają obecnie 39 GWh.

Skąd wziął się tak dobry wynik przydomowych magazynów? Napędzali go prosumenci, czyli posiadacze własnych, małych źródeł OZE (najczęściej fotowoltaiki). Instalując magazyny, zwiększali autokonsumpcję, a ewentualne nadwyżki energii elektrycznej z instalacji OZE skierowali właśnie do nich.

KATEGORIA
TRANSFORMACJA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies