Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Są nowe dane o planowanych inwestycjach w Polsce. Przybywa chętnych na magazyny energii

Dane od Polskich Sieci Elektroenergetycznych jasno wskazują: nie brakuje inwestorów, którzy chcą w Polsce budować nowe źródła energii i magazyny

Polskie Sieci Elektroenergetyczne opublikowały najświeższe informacje o tym, jakie projekty chcą zrealizować obecni w kraju inwestorzy. Aktualizowane przez operatora sieci dane na temat wniosków o przyłączenie do sieci w dość dokładny sposób przybliżają sytuację w branży i pokazują, jakie są plany firm z sektora. Nie wszystkie wnioski o przyłączenie, które które trafiają do PSE, kończą się realizacją inwestycji. Jednak bez tego kroku nie można podjąć decyzji o budowie.

Przeczytaj też: Duńczycy z European Energy stawiają na Polskę

Ostatnie dane o zmianach w zestawieniu PSE publikowały w maju (m.in. dla instalacji fotowoltaicznych) oraz w czerwcu br. (dla magazynów energii). Od tego czasu przybyło sporo nowych zgłoszeń. Z listy wynika, że w trzech miejscach powstać mają magazyny energii o mocy 300 MW każdy. Jest też kilka inwestycji łączonych, co oznacza, że zgłoszenia dotyczą magazynu energii i towarzyszącej mu farmy fotowoltaicznej. Dwa największe magazyny energii ze zaktualizowanej listy mają dysponować mieć 352 MW i 400 MW mocy (drugiej instalacji towarzyszy elektrownia fotowoltaiczna). Z pełną listą według stanu na 30 września 2023 r. można zapoznać się w materiałach PSE.

Zestawienie pokazuje, że trwa ofensywa odnawialnych źródeł energii (OZE), zwłaszcza farm fotowoltaicznych. Od maja br. zainicjowano starania o warunki przyłączeniowe dla ok. 30 projektów. Wygląda na to, że Better Energy (o ostatnich działaniach spółki przeczytasz tu) przymierza się do budowy dużej elektrowni słonecznej na Pomorzu. Do stacji elektroenergetycznej Gdańsk Błonia przyłączona zostać ma farma fotowoltaiczna o mocy prawie 280 MW.

Nowe elektrownie słoneczne mogą pojawić się także w Wielkopolsce w regionach Pątnowa (farma fotowoltaiczna 250 MW) oraz Konina (elektrownia słoneczna o mocy 100 MW).

Przeczytaj też: Z największej na świecie farmy wiatrowej popłynął pierwszy prąd

Szczególną uwagę zwraca inwestycja planowana przez spółkę Green Bear Corporation. W dokumentacji z maja tego roku informowano, że inwestor planuje budowę farmy fotowoltaicznej o mocy blisko 290 MW. W zaktualizowanym zestawieniu znalazłem informację, że spółka stara się o warunki przyłączeniowe dla instalacji fotowoltaicznej o potencjalnej mocy 500 MW. Skala przedsięwzięcia byłaby ogromna. Dla porównania, największa obecnie farma słoneczna w Polsce ma ponad 200 MW mocy. Z udostępnionych informacji wynika, że Green Bear stara się o przyłączenie do stacji Dunowo, która jest położona w woj. zachodniopomorskim.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies