Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Duńczycy z European Energy stawiają na Polskę. Pierwszy kamień milowy osiągnięty

Spółka zgromadziła w farmach wiatrowych i słonecznych w Polsce ponad 130 MW mocy i udało jej się to w stosunkowo krótkim czasie

Duński European Energy osiągnął kolejny kamień milowy swojej działalności w Polsce. Firma z sektora odnawialnych źródeł energii osiągnęła 130 MW mocy zainstalowanej w należących do niej projektach. Jeszcze w 2022 roku dysponowała około 60 MW, ale ukończyła kilka inwestycji i w październiku 2023 r. podsumowuje, że dodała 71 MW nowych mocy do swojego portfela.

Przeczytaj też: Krajobraz po pandemii i kryzysie energetycznym

Jednym z nowo uruchomionych projektów jest Farma Wiatrowa Liskowo o mocy 38 MW (wsparcie finansowe zapewnił Euler Hermes). Do użytku oddane zostały też Farma Wiatrowa Dębsko (8 MW mocy) oraz dwie elektrownie słoneczne: Sulimierz (10 MW) oraz Krzęcin (15 MW). Spółka zapowiada, że w przyszłości doda jeszcze ponad 75 MW mocy z dwóch farm fotowoltaicznych, które są w fazie rozwoju.

European Energy jest na polskim rynku krótko, bo pierwsze biuro otwierał w 2021 roku (polską spółkę-córkę rejestrowano w październiku 2020 r.). Dlatego uwagę zwraca szybkie przekroczenie progu 100 MW w OZE w portfelu firmy. Polski oddział duńskiej spółki szacuje, że to dopiero początek. Chciałby nad Wisłą mieć około 5 GW (5000 MW) mocy zainstalowanej w różnych odnawialnych źródłach.

Przeczytaj też: Z największej na świecie farmy wiatrowej popłynął pierwszy prąd

W polskiej branży OZE można bardzo często spotkać się z opiniami, że perspektywy rozwoju branży są bardzo trudne (np. ze względu na niestabilne regulacje). Duńczycy podchodzą jednak do tej kwestii o wiele bardziej optymistycznie. W komunikacie spółki cytowany jest jeden z wiceprezesów European Energy Thorvald Spanggaard, z którego słowami niektórzy przedstawiciele krajowych spółek OZE z pewnością by się nie zgodzili. – Optymistycznie oceniamy ofertę systemu wsparcia i zachęt oraz korzystny klimat polityczny w Polsce. Są one siłą napędową naszej misji umocnienia produkcji energii ze źródeł odnawialnych (...) – ocenił Spanggaard.

Fot. mat. prasowe European Energy

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies