Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Miliardy dolarów na wodór. Amerykanie chcą rozpędzić produkcję w hubach

Administracja Joe Bidena stawia na technologie bazujące na wodorze. Zastrzykiem gotówki da wiatr w żagle dolinom wodorowym

Po deklaracjach przyszedł czas na czyny. W czerwcu br. administracja Joe Bidena ogłosiła strategię wodorową, dzięki której do 2030 roku USA mają produkować 10 mln ton czystego (tzw. zielonego) wodoru rocznie. Teraz ruszają rządowe dotacje, które przybliżą amerykański przemysł do realizacji tych zamierzeń.

Joe Biden i Jennifer Granholm, sekretarz ds. energii, ogłosili wspólnie, że między siedem hubów wodorowych w kraju rozdysponowanych zostanie 7 mld dolarów. Wsparcie przyznawane jest na podstawie Bipartisan Infrastructure Law, jednego z kilku aktów prawnych przyjętych za prezydentury Bidena, by rozruszać amerykańską gospodarkę. Regulacje te nakierowane są na redukcję emisji CO2 i zielone technologie.

Przeczytaj też: Administracja Bidena wspiera firmy wyłapujące CO2

Huby wodorowe, do których trafi pomoc, będą obejmowały po kilka stanów jednocześnie, choć są od tej zasady małe wyjątki: własne doliny H2 będą mieć Kalifornia i Teksas (obydwa huby otrzymają po 1,2 mld dolarów). Biały Dom w komunikacie wyjaśnia, że wybrano lokalizacje, w których istnieje już duży przemysł energochłonny, jak zakłady produkujące stal, szkło itd. Fabryki dzięki łatwiejszemu dostępowi do wodoru będą mogły szybciej zmniejszać emisje ze swojej działalności.

Chociaż na pierwszy plan wybija się kwestia tzw. zielonego wodoru (wytwarzanego przez elektrolizery zasilane energią elektryczną z odnawialnych źródeł), nie wszystkie huby będą zajmowały się produkcją tego niskoemisyjnego paliwa. Są projekty, które dostarczą tzw. niebieski wodór. Tak określany jest H2, który powstaje w wyniku reformingu metanu (a więc przy wydobyciu gazu), ale towarzyszy mu wychwyt CO2, powstałego w trakcie tego procesu.

Przeczytaj też: Europejskie inwestycje w fabryki baterii do aut zagrożone

Oczekiwania Waszyngtonu w zakresie efektów dofinansowania technologii wodorowych są duże: mają uruchomić inwestycje warte ok. 40 mld dolarów i stworzyć dziesiątki tysięcy nowych miejsc pracy. Siedem wyróżnionych dolin ma odpowiadać za produkcję blisko 3 mln ton wodoru do 2030 roku.

Poza pieniędzmi na huby, amerykański Departament Energii przeznaczy również środki na wsparcie rozwoju technologii wodorowych. Na ten cel przewidziano co najmniej 1,5 mld dolarów.

Fot. Gage Skidmore from Surprise, AZ, United States of America, CC BY-SA 2.0>, via Wikimedia Commons

KATEGORIA
TRANSFORMACJA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies