Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Aplikacja Pan Śmieciarz podpowie, jak segregować odpady. Niestety, zdarza się jej mylić

Aplikacja Pan Śmieciarz współpracuje z Asystentem Google i wykorzystuje sztuczną inteligencję

Od kilku tygodni użytkownicy smartfonów z systemem operacyjnym Android mogą korzystać z aplikacji Pan Śmieciarz, która pomaga w segregacji odpadów. Jeżeli nie wiecie, do którego pojemnika wrzucić zużyte pieluchy, zbitą szybę czy skorupki jajek, to ta aplikacja - według jej twórców - rozwieje wszystkie wątpliwości. Korzysta z Asystenta Google, a to zaleta, bo aby poznać odpowiedź na pytanie, jak prawidłowo segregować odpady, nie trzeba wpisywać tekstu.

Jak to działa? Najpierw musicie uruchomić Asystenta Google. W tym celu wystarczy odblokować swój telefon i wypowiedzieć słowa: „OK Google”. Następnie należy wywołać aplikację Pan Śmieciarz. Aby to zrobić, wydajcie komendę: „Zapytaj Pana Śmieciarza”. Aplikacja powinna Was przywitać, sypiąc przy okazji jakimś dowcipem i oczekiwać na Wasze pytania na temat segregacji odpadów.

Przeczytajcie także: Jak segregować śmieci po nowemu. Poradnik green-news.pl

Pod względem technicznym oprogramowanie działa bardzo dobrze. To znaczy z łatwością i z reguły prawidłowo rozpoznaje słowa wypowiadane przez użytkownika i szybko odpowiada na zadawane pytania. Niestety, treść tych odpowiedzi pozostawia jeszcze wiele do życzenia. Zwłaszcza jeśli zadacie naprawdę trudne pytanie, na które odpowiedź nie jest oczywista. A oto przykłady:

Gdy zapytałem Pana Śmieciarza, do którego pojemnika wrzucić butelkę po oleju, polecił mi udać się z nią do PSZOK-u (Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych). Zapewne dlatego, że zrozumiał, że pytam o butelkę po oleju silnikowym. Zapytałem więc ponownie, tym razem jednak doprecyzowałem, że chodzi mi o butelkę po oleju spożywczym. Wówczas odpowiedział, że powinienem ją wrzucić do pojemnika czarnego, do którego trafiają odpady zmieszane. I to by była prawidłowa odpowiedź, gdyby chodziło o butelkę plastikową. Niestety, jeśli ktoś zada pytanie mając na myśli opakowanie szklane, zostanie wprowadzony w błąd. Zresztą podpowiedź od Pana Śmieciarza, że szklana butelka po oleju spożywczym powinna trafić do czarnego pojemnika również byłaby błędna - właściwy pojemnik to ten na szkło.

Przeczytajcie także: Oto nowy sposób na recykling tzw. tetrapaków

Kolejne nieścisłości znalazłem pytając Pana Śmieciarza o opakowania po mleku i sokach, czyli tzw. tetrapaki (opakowania wielomateriałowe, złożone z wielu warstw, np. papieru, aluminium i tworzywa sztucznego). Pan Śmieciarz prawidłowo stwierdził, że tego rodzaju odpady powinny trafić do pojemnika żółtego, przeznaczonego na tworzywa sztuczne i metale. Kazał mi jednak je umyć przed wyrzuceniem, co jest błędem, bo obecnie nie zaleca się już mycia śmieci ze względu na zużycie wody.

Aplikacja Pan Śmieciarz, wykorzystująca sztuczną inteligencję, to przykład zastosowania nowoczesnych technologii do walki z degradacją środowiska. Niestety jej twórcy muszą ją jednak poprawić. Do tego czasu proponuję z rezerwą podchodzić do udzielanych przez nią instrukcji. Natomiast jeśli wciąż nie wiecie, do którego z pięciu pojemników wrzucać poszczególne odpady, zajrzyjcie do poradnika green-news.pl, który znajdziecie tutaj. Możecie również zadawać nam pytania na profilach na Facebooku i Twitterze - zawsze postaramy się pomóc.

KATEGORIA
EKOLOGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies