Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Ułatwienie dla fotowoltaiki. Rząd chce pomóc w stawianiu mniejszych farm słonecznych

Zliberalizowane przepisy usprawnią inwestycje, ale nie wywołają nowego boomu na fotowoltaikę

Rząd na wtorkowym posiedzeniu przyjął nowelizację rozporządzenia dotyczącego przedsięwzięć, które mogą znacząco oddziaływać na środowisko. Zmienia ona sposób obliczania powierzchni, jaką zajmują farmy fotowoltaiczne. Zmienione rozporządzenie również inaczej je kategoryzuje, by usunąć wcześniejsze wątpliwości interpretacyjne w tym zakresie.

Przeczytaj też: Tegoroczne aukcje dla wytwórców zielonej energii ogłoszone

Zniesiono również obowiązek uzyskiwania przez inwestora decyzji środowiskowej dla elektrowni słonecznej, jeżeli zajmie ona mniej niż 2 hektary. Dotychczas wymóg dotyczył farm o powierzchni do 1 ha. Nie zmieniono natomiast wytycznych dla instalacji fotowoltaicznych (PV), które są budowane na obszarach objętych ochroną przyrody – jeżeli panele zajmą ponad 0,5 ha powierzchni, potrzebna jest decyzja środowiskowa.

Zmienione przepisy uproszczą cały proces inwestycyjny i są zaprojektowane z myślą o małych elektrowniach słonecznych. Standardowa instalacja o mocy 1 MW zajmuje właśnie do około 2 hektarów.

Mimo że wprowadzone zmiany są korzystne dla inwestorów, to trudno oczekiwać, że małych elektrowni PV zacznie przybywać jak grzybów po deszczu. Powód jest prosty – w Polsce sieć dystrybucyjna, do której podłączane są mniejsze źródła wytwórcze, nie jest w stanie przyjąć więcej mocy. Pisałem o tym wielokrotnie, m.in. w podsumowaniu liczby odmów przyłączeń dla nowych źródeł czy tekście Mamy w Polsce duży problem z przyłączaniem nowych elektrowni słonecznych i wiatrowych. „Sieć jest zamknięta”.

Przeczytaj też: Rządowa strategia zakłada wyłączenia fotowoltaiki i wiatraków

Wygląda na to, że zmiana rozporządzenia jest związana z nowelizacją Prawa energetycznego, która wprowadza tzw. linię bezpośrednią (połączenia energetyczne łączące wytwórców energii elektrycznej bezpośrednio z odbiorcami). Nowela czeka już tylko na podpis prezydenta. Gdy wejdzie w życie, firmy będą mogły szybciej budować odnawialne źródła energii na własne potrzeby. Bez wymogu uzyskiwania decyzji środowiskowej dla farm fotowoltaicznych o mniejszej powierzchni, proces inwestycyjny będzie postępować szybciej.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies