Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Dębowa dominacja przerwana. Majestatyczny buk z Dolnego Śląska został Drzewem Roku

Buk „Serce Ogrodu” będzie reprezentował Polskę w europejskiej odsłonie konkursu

Zdobywcą tytułu Drzewo Roku 2023 został buk „Serce Ogrodu”, który rośnie w Arboretum w Wojsławicach (gm. Niemcza w woj. dolnośląskim) – poinformowała Fundacja Gaja organizująca konkurs. Tegoroczny zwycięzca ma około 200 lat, zebrał ponad 6,6 tys. głosów internautów. „Imponuje majestatem i intryguje nietypowo uformowanym, zgrubiałym pniem, szeroko rozpostartymi konarami i intensywnym, purpurowym zabarwieniem liści” – czytam w swoistej laudacji dla wygranego.

Przeczytaj też: W Polsce poprawiła się jakość powietrza?

„Serce Ogrodu” nie tylko zdecydowanie zwyciężył (na drugie w konkursie drzewo oddano niecałe 2,9 tys. głosów), ale przerwał też trwającą od dwóch lat dobrą passę dębów. Drzewa z tego gatunku wygrywały ostatnie dwa plebiscyty w kraju, a później zwyciężały także w europejskiej odsłonie konkursu. W 2022 internauci Europejskim Drzewem Roku wybrali dąb zwany Duninem z Podlasia, a w 2023 - łódzki dąb Fabrykant.

Przeczytaj też: „Żałosna”. Szef ONZ o reakcji na kryzys klimatyczny

Na podium uplasowały się dwie pary dębów. Drugie miejsce zajęły Miłosz & Malwa z Warszawy, a trzecie – Adam i Ewa, rosnące w Olsztynie. Ze wszystkimi zgłoszonymi kandydaturami do miana Drzewa Roku można zapoznać się za pośrednictwem strony konkursowej.

Wręczenie nagród odbędzie się 12 października 2023 r. w Warszawie.

Fot. Powiat Dzierżoniowski

KATEGORIA
EKOLOGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI: POLSKA, DRZEWA

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies