Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Bogdanka zaktualizowała strategię. Więcej inwestycji w zielone przedsięwzięcia, ale z węgla szybko nie zrezygnuje

Spółka w 2020 roku przedstawiła długofalowe plany rozwoju. Teraz je aktualizuje

Lubelski Węgiel Bogdanka, spółka z grupy Enea, opublikowała nową strategię na lata 2023-2030 z perspektywą do 2040 roku. Jak czytam, założenie jest takie, że spółka ma stać się w tym okresie „koncernem multisurowcowym”, który będzie wspierać zieloną transformację i rozwój Lubelszczyzny.

Zmieniona strategia ma być odpowiedzią m.in. na plany wydzielenia ze spółek energetycznych aktywów węglowych i przeniesienie ich do zarządzanego przez Skarb Państwa nowego podmiotu – Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego.

Przeczytaj też: Katastrofa zażegnana, w Europie zwrotu w stronę węgla nie było

W stosunku do poprzedniej strategii z 2020 roku, o której możesz przeczytać tutaj, niewiele zmienia się w kwestii węgla i jego wydobycia. LW Bogdanka nadal chce zarabiać na produkcji węgla i zamierza kontynuować wydobycie do 2049 roku (to ostateczny termin, który ustalono w ramach umowy społecznej z sektorem górniczym).

Bogdanka, jedna z najbardziej efektywnych kopalni w Polsce, zyski ze sprzedaży węgla zamierza przeznaczyć na inwestycje. Do 2030 roku na dywersyfikację działalności, przede wszystkim na projekty transformacyjne, wyda 8,6 mld zł. Bogdanka chce rozwijać m.in. produkcję komponentów dla odnawialnych źródeł energii (fundamenty dla farm wiatrowych i konstrukcje dla fotowoltaiki), recykling baterii elektrycznych, a także budowę nowych źródeł OZE i sprzedaż energii. Do 2030 roku spółka zamierza rozwinąć własne instalacje OZE o mocy 500 MW. Z zielonej energii korzystać mają mieszkańcy i mieszkanki Lubelszczyzny.

Przeczytaj też: Bruksela wskazuje surowce krytyczne dla UE. Dwie spółki z Polski mają z czego się cieszyć

Firma podtrzymała plany z 2020 roku w zakresie wydobycia węgla koksującego. Zamierza szukać złóż tego surowca, ale także miedzi, metali ziem rzadkich, ołowiu czy miedzi. Na prace eksploracyjne, odwierty rozpoznawcze etc., zamierza przeznaczyć około 50 mln zł. W strategii składającej się z pięciu filarów uwzględniono także zabezpieczenia dla obecnych pracowników spółki.

Kolejna aktualizacja planów w dość krótkim czasie pokazuje, jak szybko zmieniają się priorytety i realia działania spółek wydobywczych. W 2020 roku kluczowe dla Bogdanki było uruchomienie wydobycia nowych typów węgla, teraz okazuje się, że potrzebne są inne odnogi biznesu, by utrzymać się na powierzchni.

Fot. mat prasowe LW Bogdanka

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies