Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Spółki giełdowe mają sprawy klimatu „gdzieś”. Marny wynik Badania Świadomości Klimatycznej

W badaniu przeprowadzonym m.in. przez Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych spółki uzyskały średnio niewiele ponad 1 punkt na 10 możliwych

Badanie Świadomości Klimatycznej Spółek to projekt realizowany przez SEG oraz Fundację Standardów Raportowania oraz Bureau Veritas. Jego celem jest pokazywanie, które przedsiębiorstwa rozumieją wpływ swojej działalności na zmiany klimatyczne. Badanie ma jawną metodykę i jest oparte o informacje przekazywane przez spółki w ich raportach rocznych.

Przeczytaj też: Śmiertelny wypadek na hulajnodze elektrycznej

Niestety wyniki tegorocznej edycji badania nie nastrajają optymistycznie. Przeciętny wynik osiągnięty przez firmy notowane na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych to zaledwie 1,03 pkt. na 10 możliwych do zdobycia. Do tego prawie połowa spółek nie osiągnęła nawet ułamkowych części punktu, co oznacza, że ich świadomość wpływu na sprawy klimatyczne jest zerowa. Autorzy badania wskazali, że średnie wyniki tegorocznego badania były tylko nieznacznie, bo o 0,09 pkt., lepsze od ubiegłorocznych.

Zdaniem prezesa SEG Mirosława Kachniewskiego wyniki badania są niepokojące i mogą mieć negatywne konsekwencje dla firm, gdyż trendy regulacyjne i zachowania konsumentów w coraz większym stopniu uwzględniają kwestie zmieniającego się klimatu. Kachniewski uważa, że już w perspektywie kilkunastu miesięcy spółka, która nie będzie w stanie przedstawić wiarygodnych danych na temat swojego śladu węglowego spotka się z trudnościami w sprzedaży swoich produktów.

Przeczytaj też: Kraków stawia na elektryczne autobusy

– Wnioski płynące z badania nie są, niestety, budujące. Jedynie nieco ponad 30 proc. przedsiębiorstw raportowało emisję gazów cieplarnianych, tylko 10 proc. zakomunikowało polityki klimatyczne, a tylko ok. 2 proc. określiło mierzalne cele związane z redukcją emisji. Niemal połowa spółek uzyskała w naszym badaniu zero punktów, co oznacza, że w ogóle nie odnoszą się do kwestii klimatycznych! To wszystko w otoczeniu wzrastającej świadomości zagrożeń, z jakimi musimy się liczyć w obliczu kryzysu klimatycznego i coraz dalej idących zobowiązań redukcyjnych podejmowanych na poziomie międzynarodowym – powiedział cytowany w komunikacie przedstawiciel Bureau Veritas Witold Dżugan.

Fot. Beax/Wikipedia CC BY 2.0

KATEGORIA
FINANSE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies