Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Brytyjski regulator stawia na innowacje w sektorze wodnym. Rozdano 40 mln funtów na przyszłościowe projekty

Wśród wyróżnionych znalazł się m.in. pomysł, by rolnicy w Anglii i Walii rozpoczęli tworzyć duże „banki” wody

Ofwat, regulator rynku wody w Anglii i Walii (zakres obowiązków podmiotu jest nieco zbliżony do Woód Polskich) rozstrzygnął trzecią edycję programu grantowego Water Breakthrough Challenge. Wyłoniono 16 zwycięskich projektów związanych z ochroną środowiska wodnego czy poprawy retencji. Rozdzielono między nie 40 mln funtów.

Przeczytaj też: Francuski startup stawia na elektrownie osmotyczne

Wśród wyróżnionych projektów znalazł się pomysł o roboczej nazwie Water Net Gain. W przyszłości ma pozwolić rolnikom zarabiać na tworzeniu nowych rezerwuarów wody. Twórcy projektu chcą, by zbiorniki tworzyły swego rodzaju ogólnokrajowy „bank” wody. Chodzi o to, by powstawały nowe sztuczne stawy czy jeziora, które później można wykorzystać w okresie suszy.

Woda posłuży nie tylko do nawadniania terenu. W razie potrzeby zbiornik może zostać opróżniony, by przyjąć wodę np. w trakcie powodzi. Takie awaryjne rezerwuary mogłyby służyć także lokalnym społecznościom. Ofwat podkreśla, że problem suszy nasila się na Wyspach, dlatego administracja stawia właśnie na takie przedsięwzięcia.

Inny projekt zakłada wykorzystanie istniejącej sieci kabli światłowodowych do wykrywania wycieków wody. Monitorowane będą drgania, które można zaobserwować na światłowodach. Podobne rozwiązania są już wykorzystywane w przypadku badania stabilności gruntu przez brytyjską kolej. Wycieki w różnych częściach Anglii i Walii prowadzą do utraty nawet 3 mld litrów wody dziennie, a ten pomysł ma zmniejszyć skalę zjawiska.

Przeczytaj też: Projekt wychwytu CO2 za 2,5 mld funtów zawieszony. Drax czeka na rząd

Wśród wyróżnionych znalazły się także projekty związane z budową neutralnej środowiskowo oczyszczalni ścieków, monitoringiem glonów w wodzie z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, czy rozwojem samowystarczalnych wodomierzy zasilanych dzięki przepływowi wody. Z pełną listą wyróżnionych można zapoznać się na stronie Ofwat, opisy zwycięskich projektów są dostępne jedynie w j. angielskim.

Fot. mat. Ofwat

KATEGORIA
INNOWACJE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies