Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Redukcja śladu węglowego przez polskie firmy. Wysyp doniesień i szacunków

Na razie spółki z kraju raportują o ESG z własnej woli. Niedługo będą do tego zobowiązane prawnie

Pierwsza połowa roku to dla spółek czas podsumowań, nie tylko wyników finansowych i działań z roku poprzedniego. Firmy nie ograniczają się wyłącznie do podawania do publicznej wiadomości informacji o zyskach czy planowanych inwestycjach. Informują też, jak traktują zobowiązania z zakresu CSR i ESG. O tym, co oznaczają te skróty i dlaczego jest o nich tak głośno w ostatnim czasie, przeczytasz więcej w tekstach Raportowanie ESG niedługo stanie się obowiązkiem. Największe polskie spółki na razie badają temat oraz Koniec z greenwashingiem? UE nałoży na firmy nowe, restrykcyjne obowiązki.

Unimot, polski importer paliw, drugi rok z rzędu opracował raport ESG, ujawniając m.in. bezpośrednie i pośrednie emisje CO2 powstałe w 2022 roku w wyniku działalności spółki. Jako że to firma obracająca paliwami, jej aktywność wiąże się z wysokim śladem węglowym. Swój wpływ na środowisko Unimot niweluje i zamierza robić to także w przyszłości m.in. poprzez rozwijanie fabryk produkujących moduły fotowoltaiczne oraz montaż paneli na stacjach paliw czy przy swoich zakładach.

Przeczytaj też: Polskie spółki pod lupą UOKiK. Urząd sprawdzi, czy rzeczywiście są „zielone” i „eko”

Z kolei Tauron przekazał, że w 2023 roku ma już ponad 2 tys. klientów, którzy zawarli umowy na zakup energii elektrycznej ze świadectwem pochodzenia. Oznacza to, że kontraktują prąd u wytwórcy odnawialnej energii (umowy PPA) i otrzymują gwarancję, że zakupiony wolumen energii został wyprodukowany przez OZE. Później co prawda odbierają prąd z sieci, gdzie nie da się „oznaczyć” energii elektrycznej, ale takie rozwiązanie wspiera obydwie strony. Wytwórca zyskuje finansowanie dla swojego OZE, z kolei firma może pochwalić się redukcją śladu węglowego z działalności.

Firmy, które podjęły współpracę z Tauronem, uniknęły w 2022 r. emisji 1,2 mln ton CO2, a dodatkowo zredukowały ślad węglowy o 600 tys. ton. Wśród kontrahentów spółki jest m.in. PZU, który również kładzie coraz większy nacisk na korzystanie z zielonej energii. W ubiegłym roku ponad 80 proc. zakontraktowanego przez ubezpieczyciela prądu miało „zielony” certyfikat.

Śladem środowiskowym swoich produktów pochwalił się także miedziowy KGHM. W najnowszej publikacji wyliczył m.in. zużycie wody i emisje CO2 dla swoich zakładów i nie tylko. Podał też szczegółowe dane dla katod czy walcówek i jak dowodzi – ślad węglowy powstający w trakcie ich produkcji jest niższy niż globalna średnia. Spółka ma w planach do końca dekady mieć pokryć zapotrzebowanie na energię w 50 proc. ze źródeł własnych.

Przeczytaj też: Kolejna spółka energetyczna skorzystała z kredytu ESG

O zrównoważonym rozwoju, ESG, CSR będziemy słyszeli coraz częściej, a pojęcia te nie ograniczają się wyłącznie do spraw związanych z klimatem. O społecznej odpowiedzialności biznesu i roli korporacji rozmawiali w najnowszym Bezgotówkowym podcaście redaktorka naczelna green-news.pl Justyna Piszczatowska, sekretarz redakcji cashless.pl Piotr Dziubak oraz Andrzej Budasz z BNP Paribas. Zachęcamy do odsłuchania całej rozmowy.

KATEGORIA
TRANSFORMACJA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies