Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Węglowy lider szykuje się do ogromnych zmian. Australia stawia kolejny krok na zeroemisyjnej ścieżce

Nowy rząd w Canberze najpierw zmodyfikował cele klimatyczne. Teraz wzmocni nadzór i kontrolę nad tymi planami

Australia powoła nowy urząd, który ma nadzorować transformację energetyczną państwa i sterować nią w kierunku zeroemisyjności. Net Zero Authority, jak nazwano tworzoną przy premierze instytucję, zajmie się koordynowaniem działań w sektorze odnawialnych źródeł energii (OZE). Ma wspierać także inwestorów i australijskie firmy w transformacji energetycznej.

Przeczytaj też: Wizzair i Ryanair emitują więcej CO2 niż przed pandemią

Jak czytam w komunikacie o nowym urzędzie, „rząd Australii ma plan uczynienia kraju supermocarstwem w sektorze OZE”. Dlatego ruszy specjalna agencja, która będzie czuwać nad realizacją tych planów. Jej członków powoła australijski rząd.

Net Zero ma też aktywnie wspierać mieszkańców i regiony, które najmocniej odczują zmiany. Można zakładać, że chodzi o obszary kontynentu, w których skupia się sektor wydobywczy. Koniec jego działalności wydaje się przesądzony. Będzie to ogromne wyzwanie dla australijskiej gospodarki.

Australia jest światowym liderem pod względem produkcji i eksportu węgla. W kraju działa blisko 100 kopalni czarnego złota. Złoża – w przeciwieństwie do tych np. w Polsce – są łatwe w eksploatacji, co przynosi ogromne zyski firmom z sektora. Jednak już w tym roku ruszą pierwsze zamknięcia kopalń, a w kolejnych latach podobny los może spotkać też elektrownie węglowe.

Stworzenie organu odpowiedzialnego za nadzór nad transformacją było jednym ze zobowiązań, które australijski rząd podjął w 2022 roku. Rząd w Canberze przyjął wówczas ustawę dot. zmian klimatu, w której określono cele redukcji emisji gazów cieplarnianych w skali całego kraju. Do 2030 roku emisje mają spaść o 43 proc. w porównaniu z poziomem z 2005 roku. W roku 2050 cała Australia ma stać się zeroemisyjna (netto).

Przeczytaj też: Wrócił bilet za 49 euro. Zostanie w Niemczech na dłużej

Nowe, ambitne plany Canberry zostały wytyczone po zmianie rządu w 2022 roku. Władzę stracił Scott Morrison z Partii Liberalnej, do władzy doszła Partia Pracy, a premierem został Anthony Albanese. Nowy szef rządu zaczął właśnie od aktualizacji polityki klimatycznej kraju. O jego poprzedniku, Morrisonie, było wielokrotnie głośno. Otwarcie sprzeciwiał się podejmowaniu decyzji o zamykaniu kopalń, przestrzegając przed negatywnymi skutkami takich działań dla gospodarki. Przed szczytem COP26 w Glasgow jego wypowiedzi obiegły światowe media, gdy odmówił zobowiązania się do ograniczenia wydobycia paliw kopalnych.

KATEGORIA
KLIMAT
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies