Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Trzy browary Kompanii Piwowarskiej napędzane wyłącznie zieloną energią z wiatraków RWE

Kompania Piwowarska ukończyła proces zapoczątkowany w 2019 roku, gdy zaczęła kontraktować pierwsze dostawy czystej energii elektrycznej

Koncern energetyczny RWE oraz Kompania Piwowarska ogłosiły, że uruchomiona została farma wiatrowa Lech Nowy Staw III. Elektrownia znajduje się ok. 50 km od Gdańska i jest już trzecią w Nowym Stawie. Dwie wcześniejsze również należą do RWE.

Przeczytaj też: Studentka UMCS opracowała aplikację wskazującą lokalizacje dla wiatraków

Nowa elektrownia wiatrowa ma moc 12 megawatów i składa się z trzech turbin. Pierwszy prąd popłynął z niej do sieci w lutym 2023 roku. Jak zapewnia Kompania Piwowarska, dzięki energii z wiatraków RWE pokrywa w całości zapotrzebowanie swoich trzech browarów: Dojlidy Browar Białystok, Tyskie Browary Książęce oraz Lech Browary Wielkopolski. Dotychczas istniejące farmy zapewniały 46 proc. energii elektrycznej potrzebnej do produkcji piwa.

Dla Kompanii Piwowarskiej to finał procesu zainicjowanego w 2019 roku. Wówczas podpisano umowę na zakup energii odnawialnej (PPA – Power Purchase Agreement) między spółką a innogy (wtedy w RWE, później przejęte przez E.ON). Na mocy kontraktu Kompania zobowiązała się kupować zieloną energię z farmy wiatrowej Nowy Staw do 2029 roku. Wraz z rozbudową rósł udział zielonej energii kupowanej przez piwną grupę.

Kompania Piwowarska decydując się na taki krok podkreślała, że kierowała się m.in. troską o klimat (obniżenie emisji CO2 w trakcie produkcji piwa). Jednocześnie od 2019 roku wiele zmieniło się na rynku energii i mając stały kontrakt na dostawy prądu (w dodatku czystego) mogła sporo zaoszczędzić. Jak mówi cytowany w komunikacie Igor Tikhonov, prezes Kompanii Piwowarskiej, jak dotąd spółce udało się obniżyć emisję CO2 z browarów o 66 proc. w porównaniu do 2019 roku. Z kolei do 2030 r. zakłady grupy mają osiągnąć neutralność węglową.

Przeczytaj też: W ostatnią niedzielę mieliśmy w Polsce... za dużo energii z OZE

Warto zaznaczyć, że umowy PPA nie dotyczą fizycznej dostawy energii elektrycznej np. do zakładów. W tym wypadku Kompania Piwowarska kupiła potwierdzenie od RWE, że konkretny wolumen energii elektrycznej wytworzonej przez instalacje w Nowym Stawie trafił do systemu. Później browary grupy i tak odbierają prąd z sieci, do której trafia energia zarówno z elektrowni węglowych, jak i odnawialnych źródeł energii. W przypadku umów PPA kupuje się więc odpowiednik świadectw pochodzenia.

Fot. Image by rawpixel.com

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies