Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Gaz-System zainteresowany wodorem. Liczy na pieniądze z UE na trzy projekty

Krajowy operator sieci gazowej zamierza zbudować m.in. korytarz wodorowy prowadzący przez Finlandię, państwa bałtyckie i Polskę do Niemiec

Nowe przepisy pozwalają, by z budżetu Unii Europejskiej dofinansowywać przedsięwzięcia wodorowe. Chce z tego skorzystać Gaz-System. Chodzi o to, by proponowane przez spółkę pomysły zostały wpisane na listę PCI (Projects of Common Intrest), którą przygotowuje Komisja Europejska. Projekty z tej listy mogą otrzymywać dodatkowe środki publiczne. Lista jest aktualizowana co dwa lata, a w tym roku rusza nowy nabór. Obejmie również przedsięwzięcia wodorowe, do których Gaz-System chce włączyć Nordycko-Bałtycki Korytarz Wodorowy.

Przeczytaj też: NFOŚiGW dofinansuje produkcję wodorowych autobusów Solorza

Polska spółka jeszcze pod koniec 2022 roku ogłosiła, że znalazła partnerów. Podpisano też umowę o współpracy. Poza Gaz-Systemem korytarzem wodorowym zainteresowani są inni europejscy operatorzy gazowi: Gasgrid Finland (Finlandia), Elering (Estonia), Conexus Baltic Grid (Łotwa), Amber Grid (Litwa) i ONTRAS (Niemcy). Infrastruktura do przesyłu produkowanego na Bałtyku wodoru ma te państwa połączyć.

Dwa inne projekty, które Gaz-System chętnie zobaczyłby na liście PCI, są planowane w Polsce. To krajowy szkielet wodorowy, który łączyłby producentów H2 w Polsce oraz magazyn wodoru w Damasławku (woj. wielkopolskie).

Interesujący jest zwłaszcza międzynarodowy Nordycko-Bałtycki Korytarz Wodorowy. To już drugie tego typu przedsięwzięcie zaplanowane w akwenie Morza Bałtyckiego. Jak pisaliśmy, o dostanie się na listę PCI starają się operatorzy z Niemiec i Danii. Ich projekt H2 Interconnector ma połączyć Bornholm (tam będzie produkowany wodór z energii elektrycznej dostarczanej przez odnawialne źródła) z niemiecką siecią. Duńsko-niemieckie przedsięwzięcie zakłada także rozszerzenie wodorociągu na inne kraje, w tym Finlandię czy Polskę.

Przeczytaj też: Wodór doczeka się regulacji w Unii Europejskiej

Gaz-System ma już doświadczenie w realizowaniu projektów PCI. Taki status miał oddany do użytku w ubiegłym roku Baltic Pipe (gazociąg łączący Polskę z Danią i złożami na Morzu Norweskim), a także planowany pływający terminal LNG (FSRU) w Gdańsku. W przeszłości na liście PCI znalazł się też terminal LNG w Świnoujściu, a także inne inwestycje Gaz-Systemu, m.in. interkonektory łączące Polskę z Litwą, Słowacją czy Czechami.

Fot. mat. prasowe Gaz-System

KATEGORIA
INNOWACJE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies