Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
NFOŚiGW dofinansuje produkcję wodorowych autobusów Solorza. Fabryka w Świdniku ma zacząć pracę w 2024 r.

NesoBus, wodorowy pojazd, był już testowany w kilku polskich miastach

Spółka PAK-PCE Polski Autobus Wodorowy podpisała umowę na dofinansowanie fabryki autobusów wodorowych z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Otrzyma do 50 milionów złotych w ramach preferencyjnej pożyczki. PAK-PCE, spółka córka wchodząca w skład grupy ZE PAK, której właścicielem jest Zygmunt Solorz, ma wydać te środki na budowę hali produkcyjnej oraz infrastruktury towarzyszącej oraz stacji tankowania wodoru. W projekt zaangażowana jest Grupa Polsat Plus, także należąca do Solorza.

Przeczytaj też: Polska jest jednym z liderów produkcji wodoru. Dlaczego zatem tak mało go wykorzystujemy?

PAK-PCE nadzoruje prace nad wodorowym autobusem o nazwie NesoBus. Był testowany w tym roku m.in. na ulicach Gdańska, Wrocławia czy Warszawy. Fabryka tych pojazdów powstaje w Świdniku. Część nazwy wodorowego autobusu to akronim od słów „Nie emituje spalin i oczyszcza” (Neso). Pojazd ma 12 m długości, 37 miejsc siedzących (łącznie blisko 100).

Przeczytaj też: Wodorowe autobusy na ulicach Tychów czy Katowic już w 2024 roku

Zakład produkcyjny, w którym powstawać będą NesoBusy, jest budowany od połowy 2022 roku. Jak informuje ZE PAK, zrealizowano około 30 proc. prac przy inwestycji zlokalizowanej na terenie Świdnickiej Strefy Aktywności Gospodarczej. Ukończenie budowy planowane jest najpóźniej na lipiec 2024 roku. Zakład ma produkować do 100 autobusów rocznie.

KATEGORIA
E-MOBILNOŚĆ
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies