Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Takich wyników jeszcze nie było. Nowy rekord pracy elektrowni słonecznych w ostatnim dniu lutego

Słoneczny wtorek sprawił, że jeszcze w trakcie kalendarzowej zimy fotowoltaika w Polsce pracowała z mocą 7 GW

We wtorek 28 lutego między godziną 12 a 13 farmy fotowoltaiczne i małe przydomowe elektrownie słoneczne dostarczyły 6,99 GWh energii – wynika z danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych. To dla Polski historyczny rekord. Poprzedni padł w lipcu 2022 r. Wówczas fotowoltaika w godzinę wyprodukowała 6,6 GWh energii elektrycznej.

Przeczytaj też: Panele PV pokryją dachy bloków w Polsce? Ruszył nabór na dopłaty

W najbliższym czasie należy spodziewać się kolejnych rekordów. Również tych dotyczących łącznego udziału odnawialnych źródeł energii w Polsce (wiatraków, fotowoltaiki i innych) w całkowitym miksie. Pomagają w tym dłuższy dzień (lepsze nasłonecznienie) oraz pogoda – brak zachmurzenia i niska temperatura. Panele pracują wydajniej, gdy jest chłodniej, dlatego też w słoneczne, zimowe dni mogą zaskoczyć jak w ostatni wtorek.

Inny czynnik to wzrost liczby i mocy nowych farm fotowoltaicznych w Polsce. Do końca listopada 2022 r. w Polsce wybudowano elektrownie słoneczne o mocy 11,8 GW, z czego około 80 proc. stanowiły instalacje prosumenckie. Był to prawdziwy boom, bo tyko od początku 2020 roku przybyło ich blisko 10 GW.

Przeczytaj też: Nabór do „Mojego prądu 4.0” potrwa do końca marca 2023 r.

Gdy rekord biła fotowoltaika, słabo radziły sobie wiatraki. 28 lutego pracowały z mocą poniżej 300 MW. W ostatnim miesiącu osiągały jednak dobre wyniki: pracowały z mocą około 6000-7000 MW, a rekord wyniósł nawet ponad 7800 MW.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies