Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Komisja Europejska przebuduje rynek energii elektrycznej. Trwają konsultacje

Wśród pomysłów KE jest m.in. uporządkowanie spraw związanych z mechanizmem merit order

Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje w sprawie potencjalnej reformy rynku energii elektrycznej w Unii Europejskiej. Do zabrania głosu zachęca zwłaszcza przedstawicieli ministerstw państw członkowskich odpowiedzialnych za energetykę, a także krajowych operatorów systemów przesyłowych czy dystrybucyjnych.

Przeczytaj też: Które państwo Europy najbardziej przykręciło kaloryfery? Jest raport

W komunikacie o rozpoczęciu konsultacji (potrwają do 13 lutego 2023 roku) Komisja przyznaje, że trwający kryzys energetyczny uwidocznił różne mankamenty rynku energii elektrycznej w UE. Jak dotąd, UE po wybuchu wojny w Ukrainie skupiała się na doraźnych środkach i łagodzeniu wpływu kryzysu na obywateli Wspólnoty. Teraz chce jednak głębszych i dalej idących zmian w samej strukturze rynku.

Jak czytam, KE rozważa interwencję polegającą na ustabilizowaniu cen rynkowych. Na celownik trafił gaz, który jako najdroższy nośnik energii zawyża ceny prądu dla odbiorców końcowych. Decyduje o tym merit order, czyli mechanizm, według którego cenę energii wyznacza najdroższe źródło – a od miesięcy jest nim właśnie gaz. W przeszłości ceny windowały też elektrownie węglowe. W efekcie im większe zapotrzebowanie na energię elektryczną, tym więcej jednostek konwencjonalnych (na węgiel lub gaz) jest uruchamianych. Zawyżają w ten sposób ceny – oczywiście z korzyścią dla wytwórców energii elektrycznej z odnawialnych źródeł, ale z pewną szkodą dla odbiorców – zarówno indywidualnych, jak i instytucjonalnych oraz firm.

– Unijny rynek energii elektrycznej służył nam dobrze przez ponad dwadzieścia lat. Jednak kryzys energetyczny, z którym mamy do czynienia, pokazuje, że musimy sprawić, by rynek był dostosowany do przyszłości, umożliwiał dostarczenie wszystkim korzyści, jakie płyną z przystępnej cenowo czystej energii – mówi Kadri Simson, komisarka ds. energii, cytowana przez służby prasowe KE.

Przeczytaj też: W Szwecji odkryto ogromne złoże metali ziem rzadkich

Poza interwencją ws. merit order, KE ogólnie sygnalizuje, że chce też poprawić przejrzystość rynku energii elektrycznej, ale też wzmocnić pozycję konsumentów, a także promować alternatywne rozwiązania, które z miksu energetycznego wyrzuciłyby gaz. Pomóc w tym ma magazynowanie energii elektrycznej, ale też reagowanie na popyt. Zmiany mają dotknąć też odnawialne źródła energii (OZE), których udział w produkcji energii elektrycznej ma się zwiększyć. KE zakłada, że projekt zmian będzie gotowy jeszcze w I kwartale 2023 r.

Fot. Valentine Zeler / European Union, 2023 / Copyright

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies