Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Które państwo Europy najbardziej przykręciło kaloryfery? Raport niemieckiej firmy przynosi odpowiedź

Pokazano szczegółowe dane dla Niemiec, ale też uśrednione wyniki dla państw Starego Kontynentu

Niemiecka firma Tado, dostarczająca termostaty i narzędzia do ich obsługi, opublikowała dane na temat tego, jak Europejczycy podeszli do oszczędzania energii. Tuż po wybuchu wojny w Ukrainie Międzynarodowa Agencja Energii wydała rekomendację, by konsekwentnie oszczędzać. Wyliczyła, że przykręcenie kaloryfera o 1 stopień Celsjusza da Europie ogromne oszczędności gazu i innych nośników energii.

Przeczytaj też: W przetrwaniu zimy pomogą europejska solidarność i oszczędności

Według Tado w listopadzie i grudniu 2022 blisko 80 proc. gospodarstw domowych w Niemczech utrzymywało w pomieszczeniach temperaturę niższą niż w tym samym okresie rok wcześniej. Motorem napędowym zmian były głównie wysokie ceny energii.

Najbardziej oszczędzali Berlińczycy – średnio obniżali temperaturę w pomieszczeniach właśnie o 1 stopień Celsjusza, do 19,7 st. C. O prawie stopień (minus 0,9 st. C) kaloryfery przykręcali mieszkańcy Hamburga, Brandenburgii, Szlezwiku-Holsztynu, Saary oraz Bremy i Dolnej Saksonii. W przypadku dwóch ostatnich notowane były najniższe temperatury w pomieszczeniach – 19 st. C.

Opracowanie dla Niemiec znajdują się na poniższej grafice. Powstało na podstawie danych z około 100 tys. gospodarstw domowych z termostatami Tado.

Przeczytaj też: Nie jest tak źle, jak się wydawało. Kryzys energetyczny przyspiesza transformację

Firma podała też dane agencja Reutera dla całej Europy. Odczyty pochodzą z 340 tys. urządzeń i w awangardzie energooszczędnych państw, poza Niemcami, są Belgia i Holandia (w pomieszczeniach było średnio 0,99 st. C chłodniej) oraz Wielka Brytania (-0,97 stopnia). W Polsce z kolei uśredniony wynik dla gospodarstw domowych wyniósł -0,38 st. C. Taki wynik sprawia, że jesteśmy w gronie państw, które nie garnęły się do oszczędzania.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies