Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Wieże dla morskich farm wiatrowych będą powstawać w Gdańsku. Nowa inwestycja Agencji Rozwoju Przemysłu

W przedsięwzięciu, poza ARP, wezmą udział także Baltic Towers oraz GRI Renewable Industries

W czwartek podpisano umowę joint venture pomiędzy Agencją Rozwoju Przemysłu, Baltic Towers oraz hiszpańskim GRI Renewable Industries. Porozumienie zakłada, że spółki zbudują w Gdańsku fabrykę wież dla morskich turbin wiatrowych. Produkcja w zakładzie ma rozpocząć sie w 2025 roku. Wartość inwestycji oszacowano na ponad 150 mln euro.

Przeczytaj też: Onde zbuduje farmę wiatrową dla PAK Polska Czysta Energia

Jak mówił Cezariusz Lesisz, prezes ARP, hala do produkcji wież dla offshore wind (morska energetyka wiatrowa) pozwoli na produkcję do 120 wież rocznie. Wytwarzane przez gdańską fabrykę wieże mają być przeznaczone dla turbin wiatrowych o mocy powyżej 14 megawatów.

Spółka GRI Renewable Industries zajmuje się produkcją wież i kołnierzy dla energetyki wiatrowej, ma zakłady m.in. w Hiszpanii czy USA. ARP zaznacza, że wchodzi w kooperację z hiszpańską firmą, ponieważ w ten sposób wypełnia swoje zobowiązania jako jeden z sygnatariuszy porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej.

Przeczytaj też: Pierwsze decyzje w sprawie drugiej tury rozwoju farm wiatrowych na Bałtyku

Wiceminister klimatu i środowiska, pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska podkreślił, że to kolejny krok dla polskiego przemysłu w rozbudowie łańcucha dostaw w sektorze offshore wind.

To kolejna już inwestycja zapowiadana na polskim wybrzeżu związana z morską energetyką wiatrową. W październiku 2022 roku Orlen ogłosił, że w Szczecinie powstanie fabryka elementów turbin duńskiego Vestasa.

Fot. MKiŚ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies