Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Wielka Brytania chce jeszcze więcej mocy z turbin na morzu. Kolejne gigawaty do 2030 roku

Sześć nowych projektów ma zapewnić energię elektryczną dla nawet siedmiu milionów gospodarstw domowych

The Crown Estate ogłosiło podpisanie umów dzierżawy terenów, na których powstać ma sześć morskich farm wiatrowych. Turbiny w tych lokalizacjach będą mieć łącznie 8 gigawatów mocy (dla porównania obecnie rozwijane w Polsce morskie projekty wiatrowe będą mieć niespełna 6 GW mocy). Produkowana przez nie energia pozwoli zasilić około siedmiu milionów gospodarstw domowych w Wielkiej Brytanii.

Przeczytaj też: Ørsted pobił własny rekord. Największa morska farma wiatrowa już działa

Trzy z lokalizacji znajdują się na wybrzeżu na północ od Walii oraz na zachodnich wybrzeżach hrabstw Cumbria i Lancashire. Kolejne mają powstać na Morzu Północnym u wybrzeży hrabstw położonych na wschodzie – Yorkshire i Lincolnshire. Planowane położenie farm przedstawia poniższa grafika.

Dwie instalacje o mocy po 1,5 GW powstaną na obszarze Dogger Bank, gdzie już pracują morskie farmy wiatrowe. Zbudować ma je RWE Renewables. Konsorcjum TotalEnergies i Corio Generation też zamierzają postawić farmę o mocy 1,5 GW.

Firmy EnBW i BP zbudują dwie farmy po 1,5 GW, a joint venture Morecambe Offshore Windfarm Ltd. zamierza postawić instalację 480-megawatową. Jak czytam w komunikacie The Crown Estate, nowe moce w offshore wind pozwolą Wielkiej Brytanii zrealizować cele przyjęte na 2030 rok. Wyspiarze zamierzają mieć do tego czasu około 50 gigawatów mocy zainstalowanej w morskich farmach wiatrowych. Według UK Wind Energy Database w Wielkiej Brytanii pracują obecnie 43 farmy o mocy zainstalowanej 13,6 GW.

Przeczytaj też: Wielka Brytania odblokowuje wiatraki na lądzie

Ciekawy jest też wątek samego The Crown Estate – czyli Majątku Korony, którego właścicielem jest monarcha Anglii, ale nim nie zarządza. Dochody z tego nietypowego przedsiębiorstwa trafiają do skarbu państwa, a rodzina królewska otrzymuje roczne wynagrodzenie. W portfolio The Crown Estate są ogromne tereny, w tym ziemia oraz lasy, ale też część linii brzegowej. Brytyjska rodzina królewska jest zaangażowana – nie bezpośrednio – w transformację energetyczną państwa. Jak dotąd The Crown Estate przyznało prawa morskim farmom wiatrowym o łącznej mocy 41 GW.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies