Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Od dziś „Czyste powietrze” w nowej odsłonie. Wyższa dotacja i progi dochodowe

Z części programu mogą skorzystać też ci, którzy już wcześniej korzystali z dofinansowania. Rząd zwiększa dopłaty, by po pieniądze na walkę ze smogiem sięgnęło więcej osób

Od 3 stycznia 2023 r. obowiązują nowe zasady programu "Czyste powietrze", którym zawiadują Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Podwyższono progi dochodowe dla beneficjentów i maksymalne kwoty dofinansowania zależne od tego, jakie przedsięwzięcie planujemy (czy tylko docieplenie, czy też wymianę źródła ciepła wraz z instalacją PV). Łącznie można uzyskać do 136 200 zł. Szczegółowe informacje na temat progów i zasad udostępniono za pośrednictwem oficjalnej strony programu „Czyste powietrze”.

Przeczytaj też: Fotowoltaika na blokach. Nowy program zakłada 500 mln złotych dopłat

Najwyższe wsparcie, bo ponad 69 tys. zł, można otrzymać na wymianę instalacji grzewczej domu i jego docieplenie. Z kolei blisko 51 tys. zł dotacji można uzyskać na pompę ciepła, a 15 tys. na przydomową fotowoltaikę.

Nowa odsłona programu pozwala ponownie skorzystać z jego części tym osobom, które już wcześniej otrzymały dofinansowanie. Dotyczy tych wnioskodawców, którzy dzięki „Czystemu powietrzu” wymieniły kocioł. Teraz mogą starać się jeszcze raz o wsparcie, ale tym razem na termomodernizację budynku. Aby otrzymać pieniądze, wymagane jest przeprowadzenie audytu energetycznego budynku, na co również można uzyskać 1200 zł dotacji.

Przeczytaj też: NFOŚiGW dofinansuje produkcję wodorowych autobusów Solorza

Dotychczas „Czyste powietrze” było traktowane jako program mający na celu przede wszystkim zwalczanie smogu w kraju. Kolejne lata przynosiły jednak jego rozszerzenie, zwłaszcza o dopłaty na termomodernizację budynków. M.in. dlatego uruchomiono program „Ciepłe mieszkanie”, który ma na celu poprawę efektywności energetycznej lokali w budynkach wielorodzinnych. Nabór do niego będą ogłaszać gminy.

KATEGORIA
FINANSE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies