Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Mercedes będzie produkować w Polsce elektryczne samochody dostawcze. Zainwestuje ponad 5 miliardów złotych

W Jaworze powstanie pierwszy w Europie zakład Mercedesa, w którym produkowane będą wyłącznie pojazdy elektryczne

Mercedes zbuduje w Jaworze (Dolny Śląsk) nową fabrykę dostawczych samochodów elektrycznych. W poniedziałek władze spółki podpisały memorandum z polskim rządem w tej sprawie. Łączna wartość inwestycji to 1,3 mld euro (ponad 5 mld zł). Zatrudnienie w zakładzie znajdzie kilkaset osób.

Przeczytaj też: PKO BP chce być liderem „zielonych” finansów

Mercedes-Benz jest już w Jaworze obecny. Budowę pierwszej fabryki rozpoczął w 2017 roku. Koszt inwestycji wyniósł 600 mln euro. Produkcję uruchomiono w ubiegłym roku. Obecnie zakład zatrudnia 1,5 tys. osób i dostarcza czterocylindrowe silniki benzynowe i wysokoprężne oraz baterie elektryczne do samochodów osobowych Mercedes-Benz. Pisaliśmy w przeszłości o tej fabryce ze względu na to, że Mercedes zakontraktował energię z farm wiatrowych i deklaruje, że zużywa w niej wyłącznie ekologiczny prąd.

Przeczytaj też: Tak UE pożegna się z autami spalinowymi

Przedstawiciele koncernu samochodowego zadeklarowali w poniedziałek, że inwestycja w Jaworznie jest częścią globalnego planu przestawiania się na zeroemisyjne pojazdy.

Mercedes już w 2019 roku zapowiedział, że w ciągu 20 lat zakończy produkcję samochodów spalinowych. Jak zapowiedział Ola Källenius, prezes Dailmlera, którego częścią jest Mercedes, do 2030 roku samochody elektryczne i hybrydy typu plug-in będą stanowić połowę sprzedaży koncernu. Zgodnie z kierunkiem zapowiadanym przez Unię Europejską, sprzedaż pojazdów spalinowych powinna zakończyć się do 2035 roku.

KATEGORIA
E-MOBILNOŚĆ
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies