Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
PKO BP chce być jednym z liderów ESG. Bank przedstawił nowy plan. Stawia m.in. na zielone obligacje

Redukcja emisji własnych, elektryfikacja floty aut czy nowe produkty w Ekopożyczce – to niektóre elementy strategii PKO BP

PKO Bank Polski chce być liderem ESG w Polsce – wynika z deklaracji banku w najnowszej strategii na lata 2023-2025. ESG to skrót, w którym każda z liter oznacza inną dziedzinę, na podstawie której ocenia się firmy, powstają też ratingi w oparciu o te wytyczne. Litery oznaczają różne płaszczyzny biznesowej działalności, to kolejno: E – environmental (środowisko), S – social responsibility (społeczna odpowiedzialność) oraz G – corporate governance (ład korporacyjny).

Przeczytaj też: Koniec z greenwashingiem? UE nałoży na firmy nowe obowiązki

Na podstawie wskaźnika ESG mogą być udzielane kredyty. W ten sposób banki m.in. zachęcają kontrahentów do realizowania np. celów klimatycznych, wpisując się w trend transformacji środowiskowej. Jednocześnie banki same stawiają na ESG w swojej strukturze.

PKO BP zakłada w swojej strategii, że w najbliższych latach wyemituje po raz pierwszy zielone obligacje własne. Co więcej, w 2025 r. bank chce być liderem pod względem finansowania projektów transformacyjnych, nie tylko w dużej skali. Rozszerzona ma zostać oferta „zielonego” kredytu. Klienci banku już mogą korzystać z Ekopożyczki – środki z niej można wydać na panele fotowoltaiczne, pompy ciepła, kolektory solarne czy elektryczne auta i skutery. Teraz – wynika ze strategii – pieniędzmi z pożyczki będzie można sfinansować także zakup magazynu energii.

Przeczytaj też: Banki chętnie finansują zieloną transformację

Instytucja deklaruje, że będzie kontynuować „zielony” kierunek we własnych działaniach. Jak czytam w strategii, w latach 2019-2021 zmniejszyła emisje własne o ponad 60 proc., a zużycie papieru A4 spadło o 65 proc. Bank ma w planach dalszą redukcję emisji CO2 oraz zwiększenie efektywności energetycznej swoich nieruchomości. Rozbudowana ma zostać flota aut elektrycznych, a do 2030 roku ponad 90 proc. zakupionej energii na potrzeby własne ma mieć zielony certyfikat.

Warto podkreślić, że międzynarodowe agencje ratingowe, ale także Unia Europejska, bardzo duży nacisk w ocenie kryteriów ESG wśród banków stawiają na to, jakie projekty są przez nie finansowane. Dlatego z czasem jakiekolwiek wsparcie dla np. energetyki bazującej na paliwach kopalnych, takich jak węgiel, będzie wykluczone.

Strategia znajduje się na stronach banku PKO BP, instytucja aktualizuje też ratingi ESG, które otrzymuje od zewnętrznych audytorów.

KATEGORIA
FINANSE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies