Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
W przetrwaniu zimy pomogą europejska solidarność i oszczędności. Ostrzeżenia dla Niemiec i Polski ws. węgla

ENTSO-E opracowała najnowszy model energetyczny dla Europy na nadchodzącą zimę. Problemem jest nie tylko z węglem, ale i atomem

ENTSO-E, Europejska Sieć Operatorów Elektroenergetycznych Systemów Przesyłowych, wydała na zimę szereg zaleceń dla państw kontynentu. To kolejne takie opracowanie. Jednak tym razem uwzględnia ono m.in. stan magazynów gazu i aktualną sytuację we Francji.

Organizacja rekomenduje, by operatorzy wzajemnie informowali się o wszystkich ryzykach, które występują w ich systemach. Przy braku gazu z Rosji i wysokich cenach tego surowca, ale i prądu, problemy z zaopatrzeniem w energię w jednym z państw UE mogą wywołać efekt domina na całym kontynencie. Nie musi chodzić od razu o ogólnoeuropejski blackout, jednak współpraca między krajami jest w tym okresie bardzo istotna.

Przeczytaj też: Polska bardziej atrakcyjna dla inwestorów OZE

Zimą 2022/2023 zdaniem ENTSO-E warto przyglądać się Finlandii, Francji oraz Szwecji. We wszystkich tych trzech państwach niedobory mocy będą wynikać z sytuacji w elektrowniach jądrowych. Finowie nie uruchomili zgodnie z planem nowej siłowni Olkiluoto 3, a szwedzkie atomówki są w przestoju.

W najgorszym położeniu są Francuzi, którzy stracili w wakacje połowę mocy w elektrowniach jądrowych i czekają, aż naprawione zostaną wykryte w nich niewielkie usterki. Nie wiadomo, kiedy francuska energetyka podniesie się po wydarzeniach lata 2022, na razie mocno polega na imporcie m.in. z Niemiec.

Organizacja wskazuje także na Polskę i Niemcy. ENTSO-E wyraża obawę, że do marca 2023 roku może nam zabraknąć węgla na potrzeby energetyki. Na papierze obydwa kraje mają wystarczająco dużo mocy w elektrowniach (zliczając odstawione do rezerwy bloki), by pokrywać zimowe zapotrzebowanie. Jednak rezerwowe źródła prądu bazują na węglu, a jego może akurat zabraknąć.

Przeczytaj też: Holandia dołącza do klubu atomowych nadziei

Do rozwiązania niektórych problemów wystarczyłoby zmniejszyć zapotrzebowanie na energię w każdym z państw. Według ENTSO-E, gdyby tak się stało, można by zapomnieć o zastanawianiu się, co z Polską czy Niemcami tej zimy. Za to nawet w scenariuszach, w których pobór mocy spada, w złej sytuacji pozostają Francuzi.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies