Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Skutki kryzysu klimatycznego odczują nasze dzieci

Piątek 18 listopada jest ostatnim dniem szczytu klimatycznego COP27. W Senacie odbędzie się posiedzenie pod hasłem „Dzieci a klimat”

Członkowie ruchu Rodzice dla klimatu, będącego częścią międzynarodowego Parents for Future, w trosce o dzieci na całym świecie oczekują od polityków działań będących adekwatną odpowiedzią na postępujące zagrożenia. Ich zdaniem największym z nich jest lekceważenie skutków kryzysu klimatycznego, utraty bioróżnorodności i zanieczyszczenia środowiska.

– Zgodnie z wiedzą naukową, zebraną w raportach Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu (IPCC), rządy krajów rozwiniętych, do których zalicza się Polska, mają niecałą dekadę by podjąć stanowcze działania w kierunku zmniejszania emisji. Czas ucieka – mówi Mirella Dziedzicka związana z Rodziców dla klimatu. – Nie przyjmujemy narracji o odsuwaniu realizacji celów klimatycznych na dalszy plan z powodu wojny w Ukrainie. Pokazuje ona, że paliwa kopalne nie mogą być dłużej podstawą bezpieczeństwa energetycznego i stanowią źródło konfliktów. Kryzys klimatyczny nie zaczeka, a jego konsekwencje poniosą nasze dzieci – tłumaczy mama-aktywistka.

Przeczytaj też: PrzezCOP27 w realiach wojny i kryzysu. Szczyt w Egipcie będzie dotyczył głównie finansów

– Nasze dzieci oddychają dziś najbardziej rakotwórczym powietrzem w Europie, cząstki węgla znajdują się nawet w mózgach płodów. Rocznie tylko w Małopolsce z powodu smogu umiera 11 tys. osób – mówi Joanna Szczygielska-Żółtańska, mama trójki dzieci z Wrocławia. – Mimo to radni demontują uchwały antysmogowe, a przedstawiciele władz jawnie bagatelizują problem zanieczyszczenie powietrza. Przez lata zaniechań, które doprowadziły do kryzysu energetycznego, nadchodząca zima będzie jeszcze gorsza.

Co się wydarzy w Senacie?

18 listopada to ostatni dzień szczytu klimatycznego COP27, podczas którego rodzice z całego świata jednoczą się pod hasłem #KidsFirst (#DzieciPrzedeWszystkim), domagając się przyjęcia przez decydentów odpowiedzialności za przyszłość następnych pokoleń.

Rodzice z Polski rozumiejąc rolę, jaką do odegrania ma nasze państwo, zaapelują do polityków wspólnie z senator prof. Alicją Chybicką, przewodniczącą parlamentarnego zespołu ds. dzieci. W tym celu zorganizują w Senacie posiedzenie pod hasłem „Dzieci a klimat”. Cel, jaki chcą osiągnąć, to uczynienie priorytetem tematów ochrony zdrowia, przyszłości i bezpieczeństwa najmłodszych, związanych ze zmianami klimatu i wniesienie ich na agendę wszystkich decyzji politycznych w Polsce.

Przeczytaj też: Oglądając seriale na Netfliksie, zwiększasz emisję CO2

Podczas posiedzienia eksperci – prof. Szymon Malinowski, prof. Tadeusz Zielonka, dr Małgorzata Desmond, prof. Piotr Skubała oraz dr Andrzej Kassenberg – zaprezentują fakty, na temat tego, jak kryzys planetarny wpływa na zdrowie i życie dzieci w Polsce, ale przede wszystkim wskażą rozwiązania jakie należy wdrożyć. Tematami poruszanymi podczas posiedzenia będą m.in.: transformacja energetyczna, wpływ zmian klimatu oraz zanieczyszczeń na rozwój zagrożeń zdrowotnych, na które szczególnie narażone są dzieci, katastrofalna w skutkach utrata dziedzictwa przyrodniczego, niezdrowa dieta oraz konieczność wprowadzenia edukacji przystającej do realiów, z jakimi przyjdzie nam się mierzyć.

18 listopada to także dzień, w którym młodzież z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, przerażona wizją nadciągającej zimy, wyjdzie na ulice miast Polski, by zaprotestować przeciwko krótkowzrocznej polityce, a tym samym zażegnać kryzys energetyczny, gospodarczy i klimatyczny. Rodzice dla Klimatu wspierają działania młodzieży.

KATEGORIA
KLIMAT
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI: KLIMAT

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies