Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Chcesz mieć pięknie pachnący i nieskazitelnie czysty dom, a do tego wysprzątany bez chemii? Sięgnij po olejki eteryczne

Znajdą zastosowanie w każdym domowym pomieszczeniu. Podpowiadamy przepisy na naturalne środki czystości zawierające olejki

Nie tylko pięknie pachną, ale mają silne właściwości antyseptyczne, bo działają przeciwwirusowo czy przeciwbakteryjnie. Można je wykorzystać jako składnik naturalnych środków do ekologicznego sprzątania i dbania o dom – do prania ubrań, dezynfekcji blatów w kuchni czy odkażania łazienki. Olejki pomagają rozprawiać się z patogenami i nadają wnętrzom przyjemny zapach. Można je ze sobą mieszać, wykorzystując ich dobroczynne właściwości. Na przykład powietrze najskuteczniej odświeżają olejki: goździkowy, limonkowy, pomarańczowy czy bergamotkowy. A silnie przeciwgrzybiczne i przeciwdrobnoustrojowo działają olejki: z drzewa herbacianego, szałwii muszkatołowej, eukaliptusa, lawendy, mięty pieprzowej, geranium i rozmarynu.

Olejki eteryczne są stężonymi składnikami roślinnymi o właściwościach leczniczych i kosmetycznych. Uzyskuje się je poprzez destylację z parą wodną lub tłoczenie na zimno ziół, roślin, kwiatów, kory drzew. Zapach i wszechstronne właściwości olejki zawdzięczają naturze. Aby wykorzystać je jak najlepiej, należy używać olejków najlepszej jakości – w 100 proc. czystych, pochodzących z upraw ekologicznych. Nie powinny być wytworzone syntetycznie ani zmieszane z innymi substancjami. Unikajmy olejków perfumowanych. Olejki są bardzo wydajnymi produktami, jeśli zaopatrzymy się w zestaw o różnym działaniu, wystarczą na długo, pomagając utrzymać czystość w naszym otoczeniu.

5 PRZEPISÓW NA NATURALNE ŚRODKI CZYSTOŚCI Z OLEJKAMI ETERYCZNYMI

Chusteczki do mycia domowych powierzchni

składniki:
200 ml octu spirytusowego
250 ml wody destylowanej
15 kropli olejku cytrynowego
10 kropli olejku lawendowego
5 kropli olejku bergamotowego
12 bawełnianych ściereczek przeciętych na pół

Napełnij słoik do połowy wodą destylowaną. Dodaj ocet i olejki eteryczne, mocno wstrząśnij. Przełóż ułożone w stos ściereczki do słoika 1 l. Dolej wody destylowanej, aby całkowicie wypełnić słoik. Zakręć i wstrząśnij. Wyciągaj ściereczki pojedynczo, a po wykorzystaniu upierz. Chusteczki można przechowywać przez około tydzień.

Proszek do czyszczenia dywanu

składniki:
125 g boraksu
250 g sody oczyszczonej
6 kropli olejku lawendowego
6 kropli olejku z drzewa herbacianego
6 kropli olejku z mięty pieprzowej

W szklanym słoiku wymieszaj sodę oczyszczoną i boraks. Dodaj olejki eteryczne. Mieszając, dobrze połącz składniki. Posyp proszkiem cały dywan. Pozostaw na 15 – 20 minut, a po tym czasie dokładnie odkurz dywan. Środek dezynfekuje i odstrasza owady. Można go przechowywać przez dwa miesiące.

Odświeżacz powietrza w sprayu

składniki:
4 olejku cytrynowego
4 krople olejku bergamotowego
2 krople olejku z drzewa sandałowego
3 krople olejku z ylang ylang
75 ml wody destylowanej

Wszystkie składniki wlej do spryskiwacza (najlepiej szklanego). Rozplyl w powietrzu. Przechowuj do trzech tygodni.

Środek do czyszczenia małego sprzętu AGD

składniki:
3 krople olejku cytrynowego
3 krople olejku pomarańczowego
70 ml octu spirytusowego

Wlej ocet do małego szklanego pojemnika ze szczelnym zamknięciem (może być słoik) i dodaj olejki eteryczne. Zanurz ściereczkę w mieszance i przetrzyj nią urządzenia. Środek przechowuj do 2 miesięcy.

Silny środek do czyszczenia toalety

składniki:
12 kropli olejku z drzewa herbacianego
125 g sody oczyszczonej
70 ml octu spirytusowego

Wymieszaj olejek z drzewa herbacianego i ocet w szklanej butelce, słoiku albo spryskiwaczu. Ścianki sedesu posyp sodą oczyszczoną a następnie spryskaj lub skrop mieszanką olejku i octu. Kiedy środek zacznie się pienić, wyczyść szczotką do toalet. Całą porcję przygotowanego specyfiku trzeba zużyć od razu.

KATEGORIA
PORADNIKI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies