Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
ING szuka zielonych startupów. Do wzięcia 1 mln zł

Zrównoważona konsumpcja i produkcja – startupy i młodzi naukowcy rozwijający innowacyjne projekty z tego obszaru mogą zgłaszać się do drugiej edycji Programu Grantowego ING

Już ponad dwie trzecie Polaków deklaruje, że segreguje śmieci w swoich domach. Coraz częściej zwracamy też uwagę na to, żeby nie marnować jedzenia. Jednak właściwe postawy konsumentów to nie wszystko – potrzebne są również technologie wspierające zrównoważony model życia.
Rozwiązań z tego obszaru poszukuje ING. Bank uruchomił właśnie drugą edycję swojego Programu Grantowego. ING przeznaczył 1 mln zł na najlepsze rozwiązania wspierające zrównoważoną konsumpcję i produkcję. Zgłoszenia można wysyłać do 15 października 2022 r.

Przeczytaj też: Adyen: szukamy w Polsce projektów ekologicznych

W pierwszej edycji programu, która wystartowała wiosną, ING poszukiwał rozwiązań promujących efektywność energetyczną, odnawialne źródła energii, czy pomagających w walce z zanieczyszczeniem powietrza.

– Zgłosiło się aż 197 startupów i młodych naukowców. Tak duży odzew pokazał, jak wiele fantastycznych innowacji powstaje na polskim rynku. Uważamy, że warto je wspierać i promować, bo są one realną szansą na zmianę. Wiele ciekawych pomysłów ze względu na brak wsparcia finansowego lub merytorycznego po prostu nie ma szansy na rozwój. Szkoda by było, gdyby z tego powodu jakieś przełomowe rozwiązanie nie ujrzało światła dziennego – powiedziała Joanna Erdman, wiceprezeska ING Banku Śląskiego.

Tym razem wyzwanie brzmi: Jak zapewnić zrównoważoną konsumpcję i produkcję? ING szuka rozwiązań, które dzięki innowacyjnym rozwiązaniom zapewnią zrównoważone łańcuchy dostaw, zmniejszą ilości generowanych odpadów czy marnowanej żywności.

Najlepsze rozwiązania zgłoszone do konkursu otrzymają granty na dalszy rozwój projektów. Za pierwsze miejsce bank przyznaje 400 tys. zł, za drugie 300 tys. zł, a za trzecie 150 tys. zł. Przewidziana jest też możliwość przyznania nagród dodatkowych o łącznej wartości 150 tys. zł.

Przeczytaj też: Ørsted pobił własny rekord

Program ING opiera się nie tylko na grantach, które startupy dostaną na dalszy rozwój. – Oprócz tego zapewniamy wsparcie doświadczonych mentorów, możliwość nawiązania kontaktów biznesowych z wybranymi klientami banku i promocję, co szczególnie docenili zwycięzcy pierwszej edycji Programu. Dzięki tym działaniom najlepsze zespoły dostają wiatru w żagle – zyskują rozpoznawalność, nowych klientów czy inwestorów. Pokazując ekoinnowacje, chcemy zachęcać do bycia przedsiębiorczym i podejmowania inicjatywy. Chcemy również inspirować do wprowadzania zmian dobrych dla planety i transformowania biznesów na bardziej zrównoważone środowiskowo – powiedziała Małgorzata Jarczyk-Zuber, Chief ESG Innovation Officer ING Banku Śląskiego.

Najlepsze rozwiązania wybrała kapituła konkursu złożona z przedstawicieli ING Banku Śląskiego, świata biznesu, nauki oraz organizacji pozarządowych. Ogłoszenie finalistów nastąpi 31 października. Zwycięzcy wyłonieni zostaną 1 grudnia podczas gali finałowej. Startupy rozwijające innowacyjne technologie z obszaru zrównoważonej produkcji i konsumpcji mogą zgłaszać się online przez formularz dostępny na stronie www.ing.pl/programgrantowy. Znajduje się tam również regulamin konkursu i szczegółowe informacje.

W połowie 2021 roku ING Bank Śląski ogłosił Deklarację Ekologiczną, w której zapowiedział, że przeznaczy 5,3 mld zł na sfinansowanie odnawialnych źródeł energii i projektów proekologicznych oraz utworzy program grantowy dla startupów i młodych naukowców na realizację projektów w obszarze zrównoważonego rozwoju z rocznym budżetem 2 mln zł.

KATEGORIA
FINANSE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies