Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Historyczne upały w Londynie. Globalne ocieplenie z temperaturami powyżej 40 stopni

Na lotnisku Heathrow odwołano loty z powodu topiącego się pasa startowego

Obecne warunki pogodowe w Wielkiej Brytanii w niczym nie przypominają temperatur, z jakimi kojarzą się Wyspy. Tamtejszy urząd meteorologiczny (Met Office) ostrzega przed ekstremalnymi upałami w centralnej, północnej i południowo-wschodniej Anglii. Ze wstępnych danych wynika, że już we wtorek 19 lipca przed południem pobity został rekord temperatur: 39,1 st. Celsjusza zanotowano w Charlwood, miejscowości położonej ok. 40 km na południe od centrum Londynu. W Heathrow odnotowano natomiast 40,2 stopnia C. Na tamtejszym lotnisku odwołano szereg lotów, gdyż... zaczął się topić pas startowy.

To jednak nie koniec, bo według Met Office temperatury w Wielkiej Brytanii do końca dnia sięgną nawet 42 stopni. Dotychczasowy rekord wynosił 38,7 st. C. i został odnotowany w Cambridge w 2019 roku.

Przeczytaj też: Na przemian susze i podtopienia. O co w tym chodzi?

Brytyjczycy w związku z ekstremalnymi temperaturami ogłosili stan wyjątkowy. Przelewająca się nad Europą fala upałów i pożarów zbiera okrutne żniwo, o którym pisaliśmy w tekście Ponad 200 ofiar upałów w samej Portugalii.

Przeczytaj też: Pandemia odpuściła, emisje CO2 znów w górę

Również w Polsce temperatury sięgną w czwartek 40 stopni, choć nie będą tak ekstremalne jak na zachodzie Europy. Mimo to niemal w całym kraju mamy do czynienia z suszą. Kolejne gminy ogłaszają ograniczenia w poborze wody. Rekordowo niskie stany rzek odnotowywano w całym kraju. Wyjątkowo rozpaczliwa jest sytuacja na Sanie – jednej z największych rzek w kraju. W niektórych miejscach przez San można przejść suchą stopą, gdyż rzeka wyschła. Wszystko to efekty katastrofy klimatycznej, która choć miała być odległa, właśnie rozgrywa się na naszych oczach.

KATEGORIA
KLIMAT
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies