Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Czarne chmury nad uchwałą antysmogową w Małopolsce. Kluczowy zapis mogą czekać poprawki

Wiążących decyzji co prawda jeszcze nie ma, ale ostatnia sesja sejmiku pozostawia znaki zapytania

Sejmik Województwa Małopolskiego na niecałe pół roku przed wejściem w życie kluczowych zapisów uchwały antysmogowej rozważa ich zmianę. Chodzi o zakaz używania kotłów bezklasowych (kopciuchów) od 1 stycznia 2023 roku.

Gminy wnioskowały, by opóźnić ten termin, choć został ustalony jeszcze w 2017 roku, gdy przyjmowano uchwałę. Na jej mocy w Małopolsce przy wsparciu dopłat zaczęto wymieniać kopciuchy, by ograniczyć smog. Teraz jednak nad kluczowym zapisem pojawił się spory znak zapytania.

Przeczytaj też: Susza nie odpuszcza. Może być tylko gorzej

Zapis z debaty w sejmiku można znaleźć na SmogLab. Najważniejsze jest jednak to, że głosowanie niczego nie przesądziło. Trudno wskazać, jaki będzie kolejny ruch samorządowców z Małopolski. Nie odrzucili petycji gmin w sprawie zmian w uchwale antysmogowej, co nie zamyka tematu i pomysły na zmiany mogą wrócić na kolejnej sesji. Jednocześnie petycje gmin ws. przedłużenia terminu zezwalającego na dłuższe korzystanie z kopciuchów mają być „podstawą do dalszych analiz”.

Na doniesienia o potencjalnym „rozmontowaniu” uchwały antysmogowej w Małopolsce zareagowało biuro Komisji Europejskiej w Polsce. Jego odnoga odpowiedzialna za unijne fundusze opublikowała na Twitterze pismo, które trafiło 14 czerwca do samorządowców z Małopolski. Jak podkreślono, zmiany w uchwale będą „oznaczały utratę funduszy UE”.

Przeczytaj też: Orlen w Trzebini zaczyna produkcję i sprzedaż wodoru

Województwo małopolskie to ciekawy przypadek, jeżeli chodzi o uchwały antysmogowe. Stolica regionu, Kraków, ma o wiele bardziej restrykcyjne przepisy niż reszta tej części Polski. Nie można tam palić nawet drewnem, co jest dopuszczalne w innych województwach.

Z kolei w kwietniu 2022 roku swoją uchwałę antysmogową zaostrzyło województwo mazowieckie, o czym przeczytasz w tekście Koniec z paleniem węglem w Warszawie i obwarzanku, nowe przepisy na Mazowszu.

KATEGORIA
KLIMAT
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies