Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Naukowcy stosują nieposłuszeństwo obywatelskie. Ruszyła międzynarodowa Rebelia Naukowców

Tysiąc osób z 25 krajów prowadzi działania na niespotykaną dotychczas skalę. Swoim nieposłuszeństwem wobec władz chcą zwrócić uwagę na tragiczną sytuację klimatu

Już ponad 1000 osób z 25 krajów przyłączyło się do Scientist Rebellion (Rebelia Naukowców). Od 6 kwietnia br. prowadzą radykalne działania, które mają skłonić rządy, korporacje i świat nauki do ratowania klimatu. Rebelianci sprzeciwiają się niesprawiedliwości klimatycznej oraz marginalizowaniu problemów związanych z ekologią i klimatem. Ryzykują utratą reputacji, pracy, a nawet pozbawieniem wolności. Robią to, bo czują się bezradni i ignorowani.

Scientist Rebellion to największy w historii międzynarodowy ruch, w którym naukowcy przestają być posłusznymi obywatelkami i obywatelami, a zaczynają okupować instytucje, tamować ruch w miastach i walczyć o prawdę dotyczącą zmian klimatu. Sprzeciwiają się „przestępczym rządom” – piszą w swoich mediach społecznościowych – które ignorują kryzys klimatyczny.

Przeczytaj też: Spełniają się czarne scenariusze naukowców

Pierwsze działania podjęto we Europie: m.in. we Włoszech, Danii, Hiszpanii, czy Wielkiej Brytanii. Jednak do działań włączyli się też naukowcy w Afryce (w Rwandzie) i obu Amerykach (USA, Panama, Kolumbia, Ekwador).

Dziś, w Światowym Dniu Ziemi, od rana naukowczynie i naukowcy z Niemiec blokują ulice w finansowym centrum kraju – Frankfurcie nad Menem. Domagają się od władz radykalnego odejścia od paliw kopalnych. Posiłkują się najnowszymi danymi z raportu IPCC. Przypominają, że przekroczyliśmy już wiele punktów krytycznych. Emisje gazów cieplarnianych wciąż rosną, gleby są niszczone, a niemiecki rząd chce wydobywać jeszcze więcej ropy na Morzu Północnym.

Przeczytaj też: Świat nauki mówi jednym głosem w sprawie zmian klimatu

W mediach społecznościowych Scientist Rebellion przytaczają słowa prezesa Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA). – Jeśli rządy poważnie traktują kryzys klimatyczny, to nie może być nowych inwestycji w ropę, gaz i węgiel, od teraz, od tego roku – powiedział niedawno Fatih Birol. Zbuntowani naukowcy kategorycznie żądają takich właśnie działań od nieimieckich polityków.

Zdjęcie: Twitter Scientist Rebellion

KATEGORIA
EKOLOGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies