Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Kolejna dolina wodorowa w Polsce. Tym razem na Mazowszu

Ministerstwo klimatu wyraźnie stawia na to paliwo, zapowiada nawet „Konstytucję dla wodoru”

Polska ma w planach uruchomienie łącznie pięciu dolin wodorowych, czyli regionów, w których rozwijane będą technologie związane z tym paliwem. Pod koniec stycznia powstała Śląsko-Małopolska Dolina Wodorowa, a miesiąc później Dolnośląska Dolina Wodorowa pod auspicjami KGHM. 8 kwietnia taki klaster przemysłowy powołano na Mazowszu.

Na czele Mazowieckiej Doliny Wodorowej (MDW) stoi Orlen, a sygnatariuszy jest razem 37. Poza płockim koncernem w tym gronie znalazła się też Agencja Rozwoju Przemysłu czy też politechniki z Łodzi i Warszawy.

Przeczytaj też: W Warszawie stanęła nowa stacja tankowania wodoru

Na terenie klastrów mają powstawać też nowe inwestycje wodorowe. Jeszcze przed powołaniem MDW Orlen zapowiadał, że w Płocku i Ostrołęce planuje huby wodorowe czy rozbudowę stacji tankowania wodoru. Orlen w 2021 roku uruchomił w Trzebini laboratorium analityczne badania wodoru, a do 2025 roku w Płocku ma powstać pracownia wodorowa. Hub w Trzebini produkuje już tzw. szary wodór (ten rodzaj paliwa powstaje przy reformingu parowym, gdy miesza się parę wodną z metanem), a docelowo ma wytwarzać niskoemisyjny wodór z odnawialnych źródeł. Do 2030 roku koncern zamierza wydać 7,4 mld zł na inwestycje związane z wodorem, ma powstać 10 hubów wodorowych i ponad 100 stacji tankowania tego paliwa.

Nad rozwojem dolin wodorowych w kraju czuwa ARP, a ich powstawanie wpisano do Krajowego Planu Odbudowy. Polskie władze chcą być w awangardzie, jeżeli chodzi o wykorzystanie wodoru jako nośnika energii. W ostatnich latach przyjmowano strategie wodorowe, by promować to paliwo. Ministerstwo Klimatu i Środowiska wielokrotnie podkreślało, że użycie wodoru np. w transporcie, pozwoliłoby obniżyć emisje gazów cieplarnianych.

Przeczytaj też: Zielony wodór popłynie gazociągiem z Norwegii do Niemiec?

– Ministerstwo Klimatu i Środowiska koncentruje się obecnie nad kompleksowym pakietem legislacyjnym nazywanym „Konstytucją dla wodoru”, którego celem jest stworzenie ram regulacyjnych funkcjonowania rynku wodoru w Polsce – zapewniał na uroczystościach powołania MDW wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.

Zdj. HenkvD, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies