Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Nowa ustawa pomoże walczyć z greenwashingiem. Produkty „bio” i „eko” tylko z certyfikatem

Producenci stosujący niewłaściwe nazewnictwo będą karani. Rolnicy zyskają większe wsparcie, jeśli zdecydują się wykorzystywać nasiona i nawozy ekologiczne

Polska dostosowuje właśnie część przepisów dotyczących rolnictwa do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie produktów ekologicznych i ich znakowania. Rząd 5 kwietnia br. przyjął projekt ustawy. Nowe regulacje mają uporządkować kwestie związane z nazewnictwem żywności eko. Rolnicy zyskują też nowe obszary wsparcia i lepsze warunki do sprzedaży swoich towarów. Przepisy mają też zapobiegać nadużywaniu określeń „bio” i „eko”. Nie będzie już można kreować takiego wizerunku bez posiadania stosownych certyfikatów.

Przeczytaj też: Green Podcast: wojna w Ukrainie, a produckja rolna. Czy zabraknie jedzenia?

Chętnie wykorzystywane w celach marketingowych oznaczenia „bio” i „eko” często są tylko sposobem na przyciągnięcie klienta. Wprowadzają go w błąd. Wiele firm w materiałach promocyjnych i reklamach pokazuje swoje produkty w sposób sugerujący, że są one zdrowe, naturalne, wytwarzane z poszanowaniem przyrody oraz ekologiczne. Nie jest to jednak poparte żadnymi badaniami bądź odpowiednim certyfikatem pochodzenia i służy wyłącznie do wzmocnienia „zielonego” wizerunku firmy.

Przeczytaj też: Uważaj na roślinne zamienniki mięsa. Nie wszystkie są zdrowe

Nowe przepisy miały wejść w życie ponad rok temu. Opóźnienie to efekt pandemii. Projekt ustawy określa kompetencje instytucji nadzorujących produkcję ekologiczną. Zgodnie z rozporządzeniem UE zawiera normy dotyczące rolnictwa ekologicznego i regulujące certyfikację produktów ekologicznych - będą one zaostrzone. Za nieuprawnione posługiwanie się określeniami „bio” i „eko” będą nakładane kary.

Rolnicy dzięki nowym regulacjom zyskają większe wsparcie, jeśli zdecydują się wykorzystywać nasiona i nawozy ekologiczne.

Zdjęcie: Justus Menke on Unsplash

KATEGORIA
EKOLOGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI: ROŚLINY

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies