Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Apel do premiera i prezesa PiS ws. wiatraków. Organizacje chcą liberalizacji „zasady 10H”

O zmianę „ustawy antywiatrakowej” upominają się PSEW, Związek Gmin RP czy ZPP

10 organizacji apeluje do rządu, by wznowił prace nad nowelizacją ustawy znoszącej przepisy, na mocy których w Polsce obowiązuje tzw. zasada 10H, która blokuje rozwój farm wiatrowych na lądzie (onshore). Sygnatariusze (ich lista pod koniec tekstu) uderzają w mocne tony, ponieważ już na wstępie swojego listu do władz piszą:

„Przyspieszenie transformacji i umożliwienie realizacji nowych inwestycji w odnawialne źródła energii (OZE) stały się koniecznością z punktu widzenia suwerenności Polski i jej interesu narodowego”.

Przeczytaj też: Coraz więcej zagranicznych chętnych na polski offshore

Jak czytamy, tania, zielona energia w Polsce to nie tylko czystsze powietrze, ale też energetyka wolna od paliw kopalnych z Rosji. Przyspieszenie tej zielonej transformacji według autorów apelu, który skierowano m.in. do premiera Mateusza Morawieckiego wicepremiera, prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego, jest możliwe dzięki inwestycjom w farmy wiatrowe. Na ich drodze stoi jednak „ustawa antywiatrakowa”, przez którą na 99,7 proc. obszaru Polski nie można stawiać turbin.

Sygnatariusze apelu podkreślają, że liberalizacja zasady 10H przyniesie szereg innych korzyści, jak nowe miejsca pracy czy dodatkowe wpływy dla samorządów. „Dalsza zwłoka w znoszeniu przepisów ograniczających rozwój lądowej energetyki wiatrowej nie będzie możliwa do nadrobienia, a jej skutki mogą okazać się znacznie bardziej dotkliwe, niż do niedawna zakładaliśmy” – czytamy.

Na green-news.pl opisywaliśmy już, że choć projekt liberalizacji zasady 10H jest gotowy, to od maja 2021 roku nic się z nim nie wydarzyło. Z kolei kolejne think-tanki i organizacje wskazują, że Polska mogłaby dzięki rozwojowi onshore szybko zwiększyć udział OZE w miksie i realizować jeszcze ambitniejsze cele klimatyczne.

Przeczytaj też: Co z fotowoltaiką od 1 kwietnia?

Pod apelem ws. liberalizacji zasady 10H podpisały się następujące organizacje: Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej, Stowarzyszenie Energii Odnawialnej, Konfederacja Lewiatan, Federacja Przedsiębiorców Polskich, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, Hutnicza Izba Przemysłowo Handlowa, UN Global Compact Network Poland, Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej, Stowarzyszenie Gmin Przyjaznych Energii Odnawialnej i Fundacja Re-Source Poland Hub.

Cały apel dostępny jest m.in. na stronach PSEW.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies