Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Ogłoszono czwartą edycję programu „Mój prąd”. Dofinansowanie może wynieść nawet 20,5 tys. zł

Na razie na dopłaty przygotowano budżet w wysokości 350 mln zł. Ta kwota może jednak wzrosnąć

Za dwa tygodnie, czyli 15 kwietnia wystartuje kolejna, czwarta już edycja naboru wniosków do programu „Mój prąd”. Edycja 4.0 programu nie ograniczy się tylko do dotacji dla mikroinstalacji fotowoltaicznych, ale obejmie też magazyny energii i ciepła oraz systemy do zarządzania energią.

Nabór wniosków ma trwać do 2023 roku. Na dotacje wstępnie przeznaczono 350 mln zł. Jak zapewniają jednak Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Ministerstwo Klimatu i Środowiska, budżet programu po pierwszej fazie wdrożeniowej może zostać zwiększony.

Przeczytaj też: Rekord pobity. Fotowoltaika i wiatraki pracowały jak nigdy wcześniej

W programie nastąpiła też jedna, poważna pzmiana – z „Mojego prądu 4.0” będą mogły korzystać tylko osoby, które rozliczają się w ramach nowego systemu net-billingu. Prosumenci (czyli odbiorcy energii mający również własne instalacje OZE), którzy dotychczas korzystali z net-meteringu, będą mogli starać się o dotację, ale pod warunkiem, że przejdą na nowy system rozliczeń, a ich mikroinstalacja fotowoltaiczna została przyłączona po 1 lutego 2020 roku.

Wariant, w którym do prosumenta może trafić najwięcej pieniędzy, zakłada dofinansowanie w kwocie do 20,5 tys. zł (ale nie może też wynieść więcej niż 50 proc. kosztów inwestycji). Prosumenci mogą liczyć m.in. na 5 tys. zł dofinansowania magazynu ciepła i 7,5 tys. zł dopłaty do magazynu energii elektrycznej.

Przeczytaj też: Rząd chce zakazać importu węgla z Rosji

Prosumenci, którzy zdecydują się na przejście na net-billing, mogą liczyć na 2 do 4 tys. zł dotacji na instalację PV (kwota zależy od tego, czy mikroinstalacja uzyskała wcześniej wsparcie, jeśli nie – jest wyższa). Z kolei nowi prosumenci mogą liczyć na dotację do 4 tys. zł na samą instalację PV plus dodatkowe wsparcie do magazynów ciepła czy energii.

Do 1 kwietnia 2022 roku m.in. na stronie mojprad.gov.pl zostaną opublikowane szczegółowe zasady programu oraz dokumentacja. Dotychczas odbyły się trzy nabory do programu „Mój Prąd”, nad którym czuwają wspólnie NFOŚiGW i MKiŚ. Poprzednie edycje ograniczały się jednak do dopłat (maksymalnie 5 tys. zł w pierwszych dwóch edycjach, w trzeciej - 3 tys. zł) do mikroinstalacji fotowoltaicznych (PV) od 2 do 10 kW. Łączny budżet trzech edycji programu wyniósł ponad 1,8 mld zł.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies