Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Pierwszy na świecie paracetamol ze znakiem Vegan Society wyprodukowano w Niemczech

Jeden z najpowszechniejszych środków przeciwbólowych w wersji pozbawionej składników odzwierzęcych to krok w dobrą stronę

Paraveganio to pierwszy na świecie preparat przeciwbólowy z paracetamolem, który otrzymał znak Vegan Society. Jego produkcję i sprzedaż rozpoczęto w Niemczech. Odpowiada za to firma Axunio. Czym się różni skład wegańskiego preparatu od reszty środków dostępnych na rynku. Zastosowano w nim 100 proc. roślinny stearynian magnezu. Firma otrzymała certyfikat potwierdzający pochodzenie tego składnika.

Axunio sprzedaje na razie Paraveganio tylko w Niemczech, ale w planach ma ekspansję na inne rynki. Czy będzie zapotrzebowanie na takie produkty? Obserwując rosnące zainteresowanie wegańskimi suplementami – można być pewnym, że tak. W samej Europie rynek ten zwiększył się w ciągu pięciu lat o prawie 10 proc. Zainteresowanie wegańskimi suplementami znacznie wzrosło po pierwszym roku pandemii wywołanej przez COVID-19.

Vegan Society szacuje, że nawet trzy czwarte wszystkich przepisywanych w Wielkiej Brytanii leków zawiera substancje pochodzenia zwierzęcego, są też oczywiście testowane na zwierzętach.

Przeczytaj też: Polskie mięso jesz na własną odpowiedzialność. Szokujące praktyki opisane w raporcie NIK

Za co odpowiada stearynian magnezu (sól magnezowa kwasów tłuszczowych) w produkcji leków i suplementów? Za to, żeby w każdej tabletce była taka sama zawartość substancji czynnych. Dodawany w niewielkich ilościach podczas produkcji uniemożliwia „sklejanie” substancji. Jest on też stosowany w produktach spożywczych, jako substancja przeciwzbrylająca i emulgująca. Może być pozyskiwany z mięsa wołowego i wieprzowego.

Źródłem roślinnego stearynianu magnezu mogą być nasiona bawełny, rzepak, jednak najczęściej wykorzystuje się do jego produkcji palmy oleiste (olejowiec gwinejski). To roślina budząca sporo kontrowersji. Najczęściej uprawiana jest po to, by pozyskiwać z niej olej palmowy, który jest składnikiem produktów spożywczych, kosmetyków i biopaliw. Chęć szybkiego zarobku na oleju palmowym i przyzwolenie na jego powszechne wykorzystanie spowodowały, że ludzie zaczęli niszczyć cenną przyrodę, karczować lasy tropikalne pod uprawę olejowca gwinejskiego. Takie procedery nasilają się w Malezji i Indonezji zagrażając niektórym gatunkom zwierząt np. orangutanom.

Przeczytaj też: Weganie i wegetarianie po 60-potrzebują mniej leków

Organizacja certyfikująca wegańskie produkty rozpoczęła w 2017 roku specjalną kampanię na rzecz promocji farmaceutyków pozbawionych składników odzwierzęcych oraz zwiększenia świadomości pacjentów. Vegan Society uważa, że pacjenci powinni być świadomi dostępności wegańskich zamienników wielu leków.

Najbardziej znanym przykładem zastąpienia substancji odzwierzęcych w suplementach jest tran. Od kilku lat pojawiają się jego kolejne roślinne wersje dostępne w aptekach. Nawet Mӧller's, lider tego rynku, zdecydował się na produkcję roślinnego zamiennika tranu. Nasuwa się tu, rzecz jasna, pytanie o zasadność zabijania zwierząt na potrzeby produkcji tradycyjnego tranu skoro możliwe jest produkowanie pełnowartościowego produktu bez tego.

Zdjęcie: mat.prasowe Axunio

KATEGORIA
STYL ŻYCIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies