Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Szklarnie i personalizowane dachy, teraz czas na cały „mur”. Kanadyjczycy i ich pomysły na fotowoltaikę

Panele na dachu to przeżytek? Mitrex wymyśla coraz to nowe sposoby, jak i gdzie można umieszczać fotowoltaikę

Do paneli fotowoltaicznych (PV) zamontowanych na dachach czy posesjach już przywykliśmy. Od lat trwa bowiem boom na energetykę słoneczną. Jest jednak coś, co może zniechęcać właścicieli domów do kupowania paneli słonecznych. I nie chodzi o niedawną zmianę przepisów czy obawy przed niewystarczającym nasłonecznieniem w danym miejscu.

Powodem – na pozór trywialnym – może być estetyka. Przydomowy ogródek bez tego rodzaju instalacji po prostu wygląda lepiej. Z kolei panele na dachu mogą przeszkadzać (nie tylko estetycznie, często pojawiają się problemy związane z nośnością konstrukcji). O gustach się jednak nie dyskutuje, ale i dla tych, którzy chcieliby mieć fotowoltaikę, a np. nie tracić walorów estetycznych przestrzeni, też są rozwiązania.

Przeczytaj też: Politycy chcą ochronić europejski rynek baterii

Kanadyjski Mitrex w swojej ofercie umieścił specjalne szyby-panele czy całe "fotowoltaiczne dachy". Firma sprzedaje nawet kompleks szklarni, które pełnią swoją zwykłą funkcję, ale są jednocześnie generatorem energii. Niedawno Mitrex zaprezentował też „fotowoltaiczną cegłę”, czyli panel, który imituje ceglany mur i jest montowany na fasadzie budynku. To kolejna z wielu wariacji tej firmy w dziedzinie PV. Już wcześniej miała w ofercie sidingi elewacyjne, będące w rzeczywistości panelami słonecznymi.

;

To rozwiązanie różni się od klasycznych paneli w zasadzie tylko jednym: można wybrać sobie jakiś wariant czy motyw elewacji. Nie musi to być mur, bo w firma oferuje także np. imitację drewna. Podstawowy panel mierzy 99 cm szerokości oraz 203 cm wysokości i według producenta waży 29 kilogramów. Zapewnia też 295 W mocy zainstalowanej przy sprawności 22-22,5 proc.

Przeczytaj też: Wiatraki na Bałtyku chce stawiać Solorz z duńskim Ørsted

Panele od Mitrexu są więc sporo cięższe od popularnych paneli fotowoltaicznych np. w Polsce. Popularne modele ważą około 18-22 kg. Jest to decydująca kwestia, gdy chodzi o montaż na pionowych ścianach. Mitrex nie precyzuje, jakie dokładnie wymogi muszą być spełnione, by bez problemu zamontować na nich jego produkty.

Mitrex co jakiś czas sprawia, że jest o nim głośno, najczęściej za sprawą właśnie takich rozwiązań - BIPV ( z ang. moduły fotowoltaiczne przeznaczone do integracji z budynkiem), ale nie tylko. Pod koniec ubiegłego roku Kanadyjczycy ogłosili, że wypuszczają na rynek panel PV o łącznej mocy 800 W. Swoim produktem wzbudzili zainteresowanie branży, bo standardowa moc jednego panelu zwykle waha się od 250 do 400 W.

Zdjęcie: Mitrex.com

KATEGORIA
OZE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies