Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Prawie cztery miliardy zł zrównoważonego finansowania. BNP Paribas wspiera „zieloną” zmianę

Bank stale zwiększa finansowanie projektów związanych ze zrównoważonym rozwojem, w 2021 roku wzrosło ono niemal czterokrotnie

Banki prześcigają się w informowaniu o tym, jak ich działania wpisują się w cele zrównoważonego rozwoju. Widać to zwłaszcza w ich rocznych podsumowaniach, w których sporo miejsca poświęcają swoim dokonaniom w tym zakresie. Niedawno na green-news.pl opisywaliśmy działania mBanku, który przeznaczył miliard złotych na finansowanie różnych przedsięwzięć związanych z zieloną transformacją.

Teraz karty odsłonił BNP Paribas, podsumowując swoje dokonania w całym ubiegłym roku. Na początku 2021 r. bank powołał Radę ds. Zrównoważonego Rozwoju, która ma czuwać nad rozwojem strategii ESG (cele dotyczące promowania ładu środowiskowego, społecznego i korporacyjnego, to skrót od Environmental, Social and Corporate Governance). Wysyłał więc kilkanaście miesięcy temu sygnał, że będzie przykładał jeszcze większą wagę do tego, by inwestować m.in. w neutralne dla klimatu przedsięwzięcia.

Przeczytaj też: Krawczyńska: Biznes jest częścią ekosystemu

BNP Paribas w ubiegłym roku udzielił 3,9 mld zł zrównoważonego finansowania, głównie „zielonego”. W ten sposób sfinansował m.in. 16 tys. instalacji fotowoltaicznych (przydomowych), zwiększył też zaangażowanie przy wspieraniu dużych projektów OZE. Oznacza to, że dynamika wsparcie „zielonego finansowania” w wydaniu banku wzrosło blisko czterokrotnie, ponieważ rok wcześniej wyniosło prawie miliard złotych. Bank sam podkreśla, że te wyniki sprawiają, że jest liderem zrównoważonych finansów w sektorze i trzeci rok z rzędu zajął pierwsze miejsce w Rankingu Odpowiedzialnych Firm.

Przeczytaj też: Raben z kredytem powiązanym ze zrównoważonym rozwojem

Ten trend w finansowaniu zrównoważonych inwestycji trwa w najlepsze i to mimo niepokoju na rynkach w latach 2020-2021, spowodowanym pandemią koronawirusa i związanych z nią tąpnięciami gospodarczymi. Coraz częściej spotyka się też wiązanie kredytowania ze zrównoważonym rozwojem.

W połowie ubiegłego roku głośno było o takim kredycie SSL (Sustainability Linked Loan), którego udzielono logistycznej firmie Raben na 225 mln euro. Marżę tego kredytu powiązano z ratingiem ESG i oceną osiągnięć firmy w tym zakresie. Za sprawdzanie, czy Raben wywiązuje się z tych warunków, odpowiada zewnętrzna firma. W finansowaniu tego kredytu wziął udział też BNP Paribas.

Fotografia mat. prasowe

KATEGORIA
FINANSE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies