Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Minister klimatu Anna Moskwa o dostawach ropy i gazu w czasie wojny na Ukrainie

W związku z agresją Rosji na Ukrainie i możliwymi sankcjami, padają pytania o bezpieczeństwo dostaw energii do Europy oraz Polski

W związku z agresją Rosji na Ukrainę Polska jest w stałym kontakcie z USA i innymi członkami IEA (Międzynarodowej Agencji Energii – red.). Na bieżąco konsultowana jest ocena sytuacji na rynku energii i uzgadniane są środki, które w razie potrzeby będą uruchomione w celu zapewnienia zaopatrzenia rynku w ropę i paliwa – napisała minister klimatu Anna Moskwa na Twitterze.

Dodała, że Polska ma zapasy ropy naftowej i paliw, „które stanowią sprawdzony mechanizm zabezpieczenia dostaw surowców w sytuacji kryzysowej”.

Przeczytaj też: Polska ma nowy rekord produkcji energii z wiatru

W związku z działaniami wojennymi, które Rosja rozpoczęła na Ukrainie i możliwymi sankcjami, padają pytania o bezpieczeństwo dostaw energii do Europy oraz Polski.

Z wydanego niedawno przez Forum Energii raportu wynika, że w latach 2000-2020 Polska wydała na import surowców energetycznych ponad bilion złotych. Większość tych zakupów dokonywana była w Rosji. Do tego w ostatnich latach znaleźliśmy się w ścisłej czołówce krajów UE najszybciej uzależniających się od importu paliw kopalnych.

Warto przypomnieć, że tylko w ubiegłym roku nasz kraj zaimportował z Rosji przeszło 12 mln ton węgla. Jeśli chodzi o gaz ziemny, to w 2021 r. PGNiG sprowadził go z kierunku wschodniego 9,91 mld m sześc. wobec 9 mld m sześc. rok wcześniej. W przypadku ropy dywersyfikacja przynosi efekty.

Jak informuje główny dostawca paliw w Polsce, czyli Orlen, udział rosyjskiej ropy w przerobie rafinerii w Płocku spadł do poniżej 50 proc. w porównaniu z 98 proc. w 2013 r. W 2021 r. przerób ropy w płockiej rafinerii wyniósł 14,5 mln ton. Jej moce przerobowe wynoszą 16,3 mln ton rocznie.

Przeczytaj też: Awantura o ceny energii. W niej łatwo manipulować

Jak regularnie przypominamy w green-news.pl, najskuteczniejszym sposobem uniezależnienia się od ryzyk, jakie niesie ze sobą import ropy, gazu czy węgla, jest zaprzestanie ich użycia. Odchodzenie od paliw kopalnych, czyli transformacja energetyczna, w dobie obecnego kryzysu dodatkowo zyskuje na znaczeniu.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI: ROPA, GAZ, ENERGIA

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies