Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
BMW stawia na zieloną produkcję stali. Wykorzysta wodór i czystą energię

Koncern wdraża gospodarkę cyrkularną. Część stali, z której BMW produkuje samochody, pochodzi z recyklingu

Do 2030 roku niemal połowa stali, której BMW używa do produkcji aut w Europie, będzie miała ograniczony ślad węglowy. Koncern uzyska taki efekt dzięki wykorzystaniu surowca z recyklingu i zastosowaniu wodoru do produkcji stali. W ten sposób BMW zredukuje swoje emisje CO2 o 400 tys. ton rocznie. Zieloną stal, z której powstaną samochody, europejskim zakładom koncernu dostarczać będą H2 Green Steel i Salzgitter AG. Pierwsze dostawy stali produkowanej przy użyciu niemal wyłącznie zielonej energii i wodoru zostaną zrealizowane w 2026 roku.

Koncern produkuje już samochody posiłkując się częściowo stalą z recyklingu.

Przeczytaj też: Zmieniające kolor BMW hitem targów

Już za osiem lat 40 proc. stali wykorzystywanej w europejskich zakładach koncernu ma mieć zielone pochodzenie. Takie podejście do surowca pozwoli produkować w najbliższych latach samochody elektryczne w sposób bardziej zrównoważony. Proces ten jest kosztowny, ale wymaga od producentów mniejszych nakładów niż np. inwestycje w recykling baterii. Dlaczego to takie ważne? Stal jest drugim, zaraz po akumulatorach, najbardziej emisyjnym komponentem w produkcji samochodów.

W ubiegłym roku BMW zakomunikowało, że zamierza zostać najbardziej zrównoważonym koncernem motoryzacyjnym. Ten cel będzie osiągać m.in. poprzez produkcję aut z materiałów pochodzących z recyklingu. Będzie to dotyczyć wszystkich elementów, od konstrukcji po wykończenie wnętrza – w przeliczeniu na jeden samochód pozwoli do zredukować emisję gazów o ok. 40 proc.

Dzięki współpracy z Salzgitter AG odpady stalowe z zakładu w Lipsku trafiają do ponownego użycia. Różnica w emisji CO2, jaką generuje wykorzystanie stali wtórnej i pierwotnej, sięga od 50 do 80 proc. A co z bateriami?

Przeczytaj też: Nadjeżdża elektryczy Rolls Royce

Już teraz nowe elektryczne modele BMW mają baterie zawierające komponenty pochodzące z recyklingu. W akumulatorze trakcyjnym zastosowanym w modelu iX połowa niklu i jedna trzecia aluminium pochodzi z recyklingu. Koncern ocenia, że docelowo będzie w stanie zamknąć w pętli blisko 90 proc. surowców używanych do produkcji baterii.

Firma przystąpiła też do inicjatywy Responsible Minerals, która ma gwarantować, że pierwiastki w bateriach nie będą pochodziły z obszarów objętych konfliktami, a ich pozyskanie nie będzie wiązało się z niewolniczą pracą i nie będzie naruszać norm środowiskowych.

BMW podpisało w 2020 roku długoterminową umowę z Northvolt na dostawę ogniw do akumulatorów trakcyjnych. Pierwsze dostawy zaplanowano na 2024 rok. Producent baterii w 2021 roku zaprezentował pierwsze ogniwo wyprodukowane w 100 proc. z materiałów pochodzących z recyklingu.

KATEGORIA
EKOLOGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies