Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Tauron mocno zwiększa udział w rynku energetyki słonecznej. To największy taki projekt w Polsce

Według Taurona nowa instalacja fotowoltaiczna będzie mieć powierzchnię 22 boisk piłki nożnej

Tauron, który dysponuje dziś instalacjami fotowoltaicznymi o łącznej mocy 19 MW, zdecydowanie zwiększy swój udział w rynku energetyki słonecznej. Panele zainstalowane na farmie fotowoltaicznej w Mysłowicach będą miały docelowo moc prawie 100 MW. Spółka deklaruje, że będzie to największa taka instalacja w Polsce. Farma powstanie na zrekultywowanym składowisku odpadów z elektrowni. Inwestycja dostała wsparcie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Przeczytaj też: Oto największa farma słoneczna w grupie Zygmunta Solorza

Elektrownia słoneczna będzie powstawać stopniowo: najpierw do eksploatacji oddanych zostanie około 37 MW mocy. Następnie Tauron postawi instalację o mocy około 60 MW. Budowa z pierwszego etapu zostanie dofinansowana z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

– Wykorzystanie własnych terenów poprzemysłowych pod budowę farm fotowoltaicznych to jeden z głównych kierunków budowy nowych zielonych mocy w miksie wytwórczym Taurona. Pierwszą taką farmę uruchomiliśmy w Jaworznie, dziś rozpoczynamy realizację inwestycji w Mysłowicach na znacznie większą już skalę. Dzięki takim przedsięwzięciom chcemy osiągnąć w 2025 roku 1,6 GW mocy zainstalowanej w odnawialnych źródłach energii (OZE) – mówi Artur Michałowski, p.o. prezesa zarządu Taurona.

Prace na terenie farmy fotowoltaicznej rozpoczną się jeszcze przed końcem I kw. 2022 roku. Zainstalowanych zostanie 94 tys. paneli fotowoltaicznych o łącznej powierzchni 16 ha, co odpowiada 22 boiskom do piłki nożnej. Szacuje się, że w ciągu roku instalacja wyprodukuje 39 tys. MWh zielonej energii, co odpowiada rocznym potrzebom 16 tys. gospodarstw domowych, przy jednoczesnym ograniczeniu emisji CO2 o prawie 30 tys. ton. Pierwsza energia elektryczna popłynie z farmy w 2023 roku.

Przeczytaj też: 200 mln na innowacje od Orlenu i NCBR

Kosztów inwestycji Tauron nie podał. Wiadomo jednak, że na realizację projektu spółka dostanie 82,5 mln złotych nieoprocentowanej pożyczki z możliwością umorzenia do 24 mln zł kosztów kwalifikowanych. Umowa o dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 została zawarta z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies