Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Plan Taurona na ciepło: najpierw gaz ziemny, potem wodór

Do 2030 roku gaz ziemny ma być głównym paliwem dla elektrociepłowni ogrzewających Śląsk

Tauron ostatecznie zarzuca wieloletnie plany sprzedaży swoich elektrociepłowni. W styczniu 2021 r. z negocjacji w tej sprawie wycofało się PGNiG. Największa spółka ciepłownicza na południu Polski pozostaje więc w grupie Tauron. Postanowiono, że najlepszym scenariuszem dalszego rozwoju tego segmentu będzie transformacja z węgla na gaz ziemny. W przyszłości turbiny w elektrociepłowniach zasilać ma także wodór.

Przeczytaj też: Nowa strategia grupy Polsat z zieloną energią i wodorem

– Nowoczesne ciepłownictwo odegra kluczową rolę w dekarbonizacji polskiej energetyki. Transformacja sektora w oparciu o gaz jako paliwo przejściowe pozwoli na ewolucję ciepłownictwa w stronę nisko- a z czasem zeroemisyjną. Obecnie niezbędne jest jednak podjęcie przez Unię Europejską decyzji regulacyjnych, pozwalających na szybkie inwestycje w wysokosprawne jednostki gazowe z perspektywą wodorową – mówi Patryk Demski, wiceprezes zarządu Taurona ds. strategii i rozwoju.

Wiceprezes Taurona przypomina, że dostarczane przez elektrociepłownie ciepło sieciowe stanowi też najlepszą metodę walki z tzw. niską emisją (pyły i szkodliwe gazy z pieców używanych w gospodarstwach domowych). Grupa chce przyłączać w najbliższych latach odbiorców o zapotrzebowaniu około 45 MW ciepła rocznie. Około 20 proc. stanowić mają budynki przyłączane w ramach likwidacji smogu, czyli takie, które dotychczas były ogrzewane węglem.

Do 2030 roku to właśnie gaz ziemny ma stać się dla Tauron Ciepło paliwem bazowym. Łącznie do 2026 roku sieć ciepłownicza spółki zostanie rozbudowana o blisko 122 MW. Ma to związek ze znacznym ożywieniem na rynku budowlanym oraz rosnącą świadomością ekologiczną inwestorów. Ciepło sieciowe jest nie tylko najwygodniejszym sposobem ogrzewania nieruchomości, charakteryzuje się także wysoką sprawnością.

Przeczytaj też: Tu powstanie polska elektrownia jądrowa

Tauron Ciepło to największy dostawca ciepła sieciowego w aglomeracji śląsko-dąbrowskiej i jedna z największych spółek ciepłowniczych w Polsce. Należą do niej elektrociepłownie w Katowicach, Tychach, Bielsku-Białej, Czechowicach-Dziedzicach oraz Obszar Ciepłowni Lokalnych. Łączna moc cieplna zakładów wytwórczych wynosi ok. 1170 MW, a całkowita długość sieci ciepłowniczej to około 1000 km. Przyłączonych do niej jest 250 tys. gospodarstw domowych, a także prawie 4 tys. spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies