Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Zielone inwestycje Orlenu przyspieszą. W 2022 roku aktualizacja strategii

Koncern może podkręcić tempo prac nad rozwojem morskiej energetyki wiatrowej

W 2022 roku Orlen przedstawi okresową aktualizację strategii. Można oczekiwać, że zapowiadane przez koncern inwestycje z obszaru zero- i niskoemisyjnej energetyki przyspieszą.

Przeczytaj też: Do projektu Izera dołączają byli menedżerowie GM i Opla

– Obserwujemy, że transformacja energetyczna nie tylko staje się faktem, ale też nabiera tempa. W przypadku PKN Orlen aktualizacja strategii może oznaczać przyspieszenie planów w obszarze morskiej energetyki wiatrowej i innych odnawialnych źródeł energii. Skróceniu mogą ulec również przygotowania do innych projektów, które miały być realizowane później – ocenił Karol Wolff, dyrektor pionu strategii PKN Orlen podczas debaty „Co czeka polską energetykę w 2022 roku”.

Obecna wersja strategii Orlenu pochodzi z listopada ub.r. (o szczegółach przeczytasz tutaj). Do 2030 r. spółka zainwestuje do 140 mld zł, z czego 30 mld zł przeznaczy na projekty wpisujące się w plan jej zrównoważonego rozwoju. Powstać mają odnawialne źródła energii (OZE) o mocy 2,5 GW. Z tego 1,7 GW zapewnią morskie farmy wiatrowe, a 0,8 GW źródła lądowe – elektrownie wiatrowe i fotowoltaika.

Orlen liczy, że zniesione zostaną ograniczenia w budowaniu nowych farm wiatrowych na lądzie. Już kilkakrotnie apelował o to kierujący koncernem Daniel Obajtek. Rozwój nowych projektów wiatrowych pozostaje zablokowany od 2016 r., kiedy do polskiego prawa wprowadzona została tzw. zasada 10H. Uniemożliwiła ona stawianie wiatraków w odległości mniejszej od zabudowań niż dziesięciokrotność ich wysokości. Ten przepis praktycznie zamroził szybki rozwój energetyki wiatrowej w Polsce, tymczasem jest to najtańsze dostępne obecnie źródło zielonej energii.

Przeczytaj też: Światowe koncerny paliwowe wkraczają na zieloną ścieżkę

Wiadomo również, że Orlen zbuduje co najmniej dwa bloki gazowe. Z komunikatu spółki wynika, że w ramach przeprowadzonej przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne aukcji zakontraktowano wsparcie dla minimum 18 jednostek wytwórczych Orlenu, w tym dwóch planowanych nowych bloków gazowo-parowych: w Ostrołęce (ok. 696 MW) i Grudziądzu (518 MW). Zyskają one 17-letnie wsparcie, począwszy od 2026 r. Przychody Orlenu z rynku mocy w tym okresie wyniosą co najmniej 7,9 mld zł.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies