Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Moda na ratunek Bałtykowi. Powstały rajstopy z wyłowionych z morza sieci rybackich

Każdego roku do mórz trafia nawet milion ton sieci rybackich. Są śmiertelnym zagrożeniem na ryb i ssaków

Marka Gabriella wprowadza na rynek rajstopy wyprodukowane z przędzy powstającej z odpadów wyławianych z mórz i oceanów. Recyklingowi poddawane są sieci rybackie.

Odpady związane z połowem ryb to ogromy problem dla ekosystemów wodnych. Są jednym z najbardziej niebezpiecznych zanieczyszczeń pływających w morzach i oceanach. Nie dość, że zaśmiecają wody, to jeszcze stanowią śmiertelną pułapkę dla ryb i ssaków, np. fok. Oczyszczenie mórz i oceanów z „sieci widm” i wtórne wykorzystanie jako surowca pozytywnie wpływa na środowisko.

Przeczytaj też: Ekosystem Bałtyku jest poważnie zagrożony

Skala problemu jest gigantyczna, bo każdego roku do mórz i oceanów trafia nawet do 12,7 mln ton plastiku. „Sieci widmo” stanowią co najmniej 10 proc. wszystkich morskich odpadów. Każdego roku do oceanu trafia ich prawdopodobnie nawet milion ton, a do Bałtyku – jak szacuje WWF – tysiące sztuk.

– Dzięki innowacjom technologicznym moda może być bardziej przyjazna środowisku. Linia now! ocean jest kontynuacją działań, które podjęliśmy w zeszłym roku, produkując pierwsze na świecie rajstopy w 100 proc. z przędz pochodzących z recyklingu – mówi Sebastian Krajda, brand manager marki Gabriella.

Jednocześnie firma zapewnia, że recykling tworzyw sztucznych jest znacznie mniej energochłonny niż ich produkcja od zera. Dlatego zastępowanie standardowej przędzy tą z odzysku obniża ślad węglowy rajstop.

Przeczytaj też: Niepotrzebną elektronikę możesz oddać w paczkomacie InPost

Dodatkowo Gabriella przeznaczy 10 proc. zysku ze sprzedaży każdej pary rajstop z linii now! ocean na wsparcie Fundacji Mare, która od lat działa na rzecz ochrony Bałtyku. Mare jest jedyną organizacją pozarządową w Polsce, której działania skupiają się wyłącznie na ochronie ekosystemów morskich, ze szczególnym naciskiem na ochronę Bałtyku. Do głównych obszarów projektów realizowanych przez Fundację Mare należy właśnie oczyszczanie morza z odpadów morskich, w tym sieci widmo i plastiku, a zatem z tworzyw, z których powstają przędze wykorzystywane do produkcji rajstop now! ocean.

KATEGORIA
EKOLOGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI: RECYKLING, MODA

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies