Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Niepotrzebny sprzęt elektroniczny oddasz do paczkomatu. Nowa usługa less waste od InPostu

Usługa „Elektro zwroty” nie obejmuje niekompletnego sprzętu, źródeł światła, czy baterii

Pewnie każda lub każdy z nas przechowuje w szufladzie niepotrzebny sprzęt elektroniczny czy elektryczny. W mojej odnalazłem niedawno stare e-zegarki z funkcją płatności, dwa smartfony z uszkodzonym ekranem, czy działającą, ale zupełnie niepotrzebną miniklawiaturę bluetooth. Część rzeczy można jeszcze sprzedać np. na OLX lub Allegro, ale co z tymi, na które nie znajdą się chętni. Trzeba szukać punktu, w którym przyjmowane są elektrośmieci. Czy jednak nowa usługa InPostu „Elektro zwroty” odpowiada na takie potrzeby?

Przeczytaj też: Northvolt wyprodukował pierwsze zielone ogniwo do baterii

Operator popularnych w Polsce paczkomatów ogłosił dzisiaj, że za jego pośrednictwem można oddawać używany sprzęt elektryczny i elektroniczny. Wystarczy przygotować paczkę, wypełnić formularz, odebrać kod na darmową wysyłkę, umieścić go na paczce i nadać w jednym z ponad 15 tys. paczkomatów, bez żadnych dodatkowych warunków i opłat. InPost podkreśla, że w ten sposób każdy sam może zadbać o prawidłowy recykling lub nadać drugie życie niepotrzebnej elektronice.

Przyjmowane są laptopy, komputery, telefony, tablety, małe AGD, radia, sprzęt audio, video, fotograficzny, elektronarzędzia, zabawki elektroniczne, drony i sprzęt sportowy. Natomiast nie można oddać do paczkomatu: baterii, źródeł światła, odpadów medycznych czy chemicznych oraz niekompletnego sprzętu.

Przeczytaj też: Jak wykorzystać łopatę zużytej turbiny wiatrowej?

Sprawne urządzenia po diagnostyce i ewentualnej naprawie mają trafić do nowych właścicieli. Natomiast jeśli koszty serwisu przekroczą koszty produkcji, urządzenie trafi do recyklingu, w wyniku którego odzyskane zostaną cenne surowce w tym metale żelazne, nieżelazne oraz tworzywa sztuczne czy szkło. W ten sposób do nowej produkcji można wykorzystać nawet 80 proc. odzyskanych materiałów.

Z komunikatu rozesłanego do mediów wynika, że do paczkomatów nie wolno odnosić elektrośmieci. Aby się ich pozbyć, nadal będziesz musiał poszukać najbliższego PSZOK-u lub punktu handlowego z elektroniką, który ma obowiązek przyjmować zużyty sprzęt. Pamiętaj, że tego rodzaju rzeczy nie wolno wyrzucać do śmieci.

KATEGORIA
LESS WASTE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies