Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Przyszłość ekosystemu Morza Bałtyckiego jest zagrożona. WWF ostrzega i apeluje do rządu

Bałtyk umiera, brakuje mu tlenu, traci swoich mieszkańców. Podpisz petycję, którą ekolodzy przygotowali w ramach akcji Godzina dla Ziemi

W ramach akcji Godzina dla Ziemi WWF przygotowało petycję, w której apeluje do rządu o podjęcie działań ratujących ekosystem Bałtyku. Jak piszą ekolodzy, zgodnie z wymaganiami Dyrektywy ramowej w sprawie Strategii morskiej, dobry stan środowiska wód Morza Bałtyckiego miał zostać osiągnięty najpóźniej do 2020 roku. Z kolei w Bałtyckim planie działań Komisji Helsińskiej (HELCOM), stanowiącym program realizacji Konwencji o ochronie środowiska morskiego obszaru Morza Bałtyckiego (również Konwencji Helsińskiej), zapisano cel osiągnięcia dobrego stanu środowiska morskiego Bałtyku do roku 2021. Ponadto, zgodnie z celem Wspólnej Polityki Rybołówstwa najpóźniej do 2020 roku w tym akwenie powinny zostać zakończone nadmierne połowy wszystkich stad ryb.

– Cele te nie zostały osiągnięte, a w konsekwencji przyszłość ekosystemu Morza Bałtyckiego jest zagrożona – alarmują działacze.

Przeczytaj też: Tak człowiek niszczy planetę. Wstrząsające zdjęcia Edwarda Burtynsky’ego

Z danych zebranych przez Komitet Naukowo-Techniczny i Ekonomiczny ds. Rybołówstwa wynika, że sześć na siedem zbadanych i komercyjnie poławianych stad ryb jest nadmiernie eksploatowanych. Zdaniem naukowców zmiana klimatu, przeżyźnienie wód Bałtyku i związane z tym przydenne strefy pozbawione tlenu, a także odpady morskie (np. porzucone sieci) powodują, że Bałtyk może nie przetrwać w stanie, jaki obecnie znamy.

Przeczytaj też: Lasy Państwowe idą na wojnę z organizacjami certyfikującymi drewno

Autorzy petycji wyliczają najważniejsze działania, które należy niezwłocznie podjąć, by uratować Morze Bałtyckie. To przede wszystkim rozwiązanie problemu nadmiernych połowów ryb i skuteczniejsze monitorowanie flot rybackich. Polska powinna się włączyć w ochronę wschodniego stada bałtyckiego dorsza. Gatunek ten jest zagrożony. Należy zadbać o mechanizmy i infrastrukturę do odbioru, sortowania i gospodarowania sieciami-widmami, czyli sieciami wyłowionymi z morza, które zagrażają morświnom i fokom. W rolnictwie trzeba ograniczyć hodowle przemysłowe, a także stosowanie związków azotu i fosforu, które przedostają się do morza powodując zanieczyszczenie wód.

WWF zachęca wszystkich, by podpisali petycję. Niezależnie od tego można dołączyć do akcji wybierając swoje ulubione zdjęcie z pobytu nad Bałtykiem i opublikowanie go Instagramie lub Facebooku wraz z oznaczeniami #godzinadlabałtyku i @wwfpolska.

KATEGORIA
EKOLOGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies