Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Po dniu Wszystkich Świętych na jeden grób przypada od 3 do 9 kilogramów odpadów. Bądź eko, skorzystaj ze zniczodzielni

Zaczyna się czas przygotowań do dnia Wszystkich Świętych. Warto zadbać nie tylko o pamięć o bliskich, ale i o środowisko

Co roku po pierwszym listopada, czyli w dniu Wszystkich Świętych, zostają tony śmieci. Znaczna część z nich nie trafia do recyklingu. Na cmentarzach brakuje pojemników do segregowania odpadów, w tym na elektroodpady i baterie. Coraz częściej zamiast tradycyjnych zniczy kupujemy ich wersje led na baterie. Brakuje osobnych kompostowników. Za to przybywa zniczodzielni, czyli miejsc, w których możemy zostawić niezniszczone lampiony na wymienne wkłady. Jak jeszcze możemy zredukować ilość odpadów?

Przeczytaj też: Ekologiczny pochówek? To możliwe. Startup rozwija swój pomysł w USA

Jak wyliczają specjaliści od gospodarowania odpadami, po obchodach dnia Wszystkich Świętych z każdego grobu do zagospodarowania pozostaje od 3 do 9 kg śmieci. Tylko w okolicach listopadowego święta kupujemy blisko 300 mln zniczy. W skali kraju to miliony ton plastiku, barwionego szkła, ceramiki i roślin.

Aby ograniczyć ilość odpadów, najlepiej dobrze zastanowić się, co postawić na grobach bliskich. Najbardziej ekologiczne rozwiązanie to nie generować kolejnych odpadów. Jeśli jednak decydujemy się na zakup lub przygotowanie dekoracji, warto kierować się tymi zasadami gospodarki o obiegu zamkniętym:

  • lepiej kupić znicze z wymiennymi wkładami, a następnie co jakiś czas je czyścić i uzupełniać;
  • zamiast ciętych lub plastikowych kwiatów wybrać bukiety i stroiki z suszu;
  • zrezygnować ze zniczy ceramicznych i kolorowych;
  • upcyklingować to co już mamy np. przygotować samodzielnie znicze z niedopalonych pozostałości świeczek i jutowego knota umieszczając wszystko w ozdobnym słoiku;
  • odpowiednio segregować odpady: nie wrzucać zniczy na baterie do pojemników na resztki zmieszane, ani ziemi i żwiru do pojemników bio;
  • podzielić się niezniszczonymi lampionami na wymienne wkłady;
  • korzystać ze zniczodzielni;
  • wciąż jeszcze zmagamy się z pandemią, warto przy tej okazji pamiętać, że maseczki wrzucamy do pojemników na odpady zmieszane.

Przeczytaj też: Może być półką, a później trumną. Taki upcykling ma sens

Nie bez znaczenie jest też to, jak na cmentarz dojedziemy. Oczywiście namawiamy do wybierania komunikacji miejskiej, o ile jest ona dostępna. Co roku miasta przygotowują specjalne trasy i dodatkowe autobusy oraz tramwaje kursujące w okolice nekropolii. Czasem zakłady transportu miejskiego nie pobierają tego dnia opłat za przejazd komunikacją publiczną.

Zniczodzielnia na Cmenatrzu Północnym w Warszawie, sfinansowana z Budżetu Obywatelskiego Dzielnicy Bielany

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies