Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Wiatrowy gigant jeszcze urósł. Haliade X, morska turbina od GE, zwiększa moc

Praca jednej turbiny wystarczy, by zasilić około 20 tysięcy gospodarstw domowych

Amerykański koncern GE Renewable Energy był pierwszym graczem w branży, który rozpoczął testy morskiej turbiny wiatrowej o mocy 12 MW w listopadzie 2019 r. O energetycznym kolosie więcej przeczytasz np. tutaj. Jest wyższy od warszawskiego Pałacu Kultury i Nauki.

Przeczytaj też: Farmy wiatrowe i fotowoltaika cenowo nokautują węgiel

Obecnie GE informuje, że prototyp Haliade X w nadmorskim Roterdamie w Holandii rozpoczął pracę z mocą 14 MW. To pierwszy w historii przykład użycia turbiny o takiej mocy. Skala tej instalacji jest imponująca. Jej roczna produkcja wynieść ma 74 GWh energii, co pozwoli zasilić około 20 tys. gospodarstw domowych i uniknąć emisji 52 tys. ton CO2. To tyle samo, ile 11 tysięcy samochodów generuje w ciągu roku.

Na razie Haliade X nie jest jeszcze wykorzystywana komercyjnie nigdzie na świecie. Zadebiutuje na morskiej farmie wiatrowej Dogger Bank C, która znajduje się ponad 130 km od północno-wschodniego wybrzeża Anglii. Wraz z Dogger Bank A i Dogger Bank B ma stać się największą morską farmą wiatrową na świecie. Do Dogger Bank C GE dostarczy 87 turbin Haliade X.

W Polsce inwestorem, który jako pierwszy może kupić i uruchomić ten model wiatraka, jest Orlen. Koncern w sierpniu br. nawiązał strategiczne partnerstwo z GE. Obecnie Orlen poprzez spółkę Baltic Power rozwija projekt farmy wiatrowej o mocy 1200 MW. Pierwszy prąd z niej popłynie do odbiorców prawdopodobnie w 2026 roku.

Przeczytaj też: Perowskity polskiej spółki ze świetną efektywnością

Dlaczego wielkość turbin wiatrowych ma znaczenie? Im większy wiatrak i jego moc, tym więcej prądu można wytworzyć z każdej instalacji. To pozwala instalować mniej wiatraków, oszczędzać surowce, a przy tym dostarczać tańszą energię. W technologicznym wyścigu z GE startuje również Siemens, który już zapowiada turbinę o mocy 15 MW.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies